Niepełnosprawność

Gostyń. Akcja “Przytuliś” – niepełnosprawni pomagają dzieciom

Zespół muzyczno-taneczny „Dziarskie Przytulisie” to grupa kolorowych maskotek, które szyją podopieczni i opiekunowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu. Docelowo powinni wykonać 300 sztuk. Po co? W gostyńskiej gminie ruszyła akcja „Przytuliś”, której inicjatorem jest KPP w Gostyniu.

Działania pn. „Przytuliś” realizują funkcjonariusze wydziałów: prewencji, kryminalnego, ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu oraz podległe posterunki policji w ramach profilaktycznych projektów: Krajowego Programu Zwalczania i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Razem Bezpieczniej – Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym.

Działanie ma poprawić stan psychiczny dziecka, złagodzić traumę oraz negatywne emocje, a także odwrócić jego uwagę w sytuacji wykonywania przez funkcjonariuszy policji czynności służbowych z udziałem maluchów. Wręczenie maskotki podczas zdarzeń z udziałem dzieci pozwoli na odwrócenie jego uwagi od prowadzonych czynności i zmniejszy jego strach z powodu stresującej sytuacji.

Funkcjonariusz Marek Balczyński, wpadł na pomysł z maskotkami, gdyż chciał zaktywizować środowisko seniorów oraz niepełnosprawnych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu. Dzięki pracownikom Urzędu Miejskiego w Gostyniu udało mu się nawiązać współpracę z tym ośrodkiem.

Maskotki szyją własnoręcznie uczestnicy i instruktorzy zajęć. „Produkcja” zaczęła się pod  koniec czerwca. Powstało ponad 20 kolorowych misiów gotowych do wyjazdu, w tym zespół taneczno-muzyczny „Dziarskie przytulisie”. Docelowo ma być uszytych 300. Fundusze na materiał dostarczył urząd miejski. Ale nie tylko. Akcja bardzo się spodobała, wieść o niej rozeszła się szybko i pojawili się kolejni sponsorzy, wśród których są prywatne zakłady krawieckie. Niepotrzebne kawałki tkanin bardzo się przydają.

źródło: oprac. za gostynska.pl

19 lipca 2021