Wykluczenie społeczne

Kraków. XXV Wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących

W niedzielę (19 grudnia br.) na krakowskim Rynku zagościła XXV Wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących. Na wszystkich przychodzących czekał barszcz czerwony z krokietem, pierogi, bigos, do tego specjalnie przygotowane paczki ze słodyczami i konserwami.

Organizatorzy przygotowali się na wydanie 40-50 tys. porcji potraw wigilijnych. Zorganizowano też szpital polowy, by każdy chętny mógł skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich, a także zaszczepić się przeciwko COVID-19.

Na wigilię na Rynku po raz 25. zaprosiła „Grupa Kościuszko M2B” oraz należące do niej restauracje, w których przygotowywane są świąteczne potrawy. Pomysłodawca i organizator dorocznej akcji to Jan Kościuszko – krakowski restaurator i mistrz sportów samochodowych. Akcję wspierają liczni partnerzy (sieć sklepów, producent słodyczy), a także ponad 100 wolontariuszy.

W Polsce poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln ludzi. – Pandemia COVID-19 nie pomogła, w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią dzieci – wyliczają organizatorzy wigilii na krakowskim Rynku. Według szacunków w Krakowie żyje prawie 2,5 tys. osób bez dachu nad głową.

– Statystyki mówią jedno, ale moje doświadczenie z poprzednich lat pokazuje, że osób potrzebujących jest znacznie więcej. Podczas Wigilii spotykamy nie tylko osoby w kryzysie bezdomności, ale też ludzi ubogich, samotnych, często schorowanych. Dlatego co roku przygotowujemy ponad 50 tys. porcji wigilijnych potraw i wydajemy wszystkie, nie zostaje nic – zaznacza Jan Kościuszko.

Wigilia powróciła w przestrzeń Starego Miasta po przerwie – rok temu z powodu pandemii nie mogła się odbyć na Rynku. Organizatorzy wówczas zdecydowali, że przygotują kilkadziesiąt tysięcy porcji dań wigilijnych i rozwiozą je do wskazanych miejsc, rekomendowanych przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, prezesa Fundacji Brata Alberta oraz krakowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Źródło: oprac. za gazetakrakowska.pl. Zdjęcie ilustracyjne – archiwum.

19 grudnia 2021