Uchodźcy z Ukrainy

Kraków. W ramach „Białej soboty” lekarze pomagali obywatelom Ukrainy

Dużym zainteresowaniem cieszyła się tzw. biała sobota, czyli dzień, w którym bez zapisów i skierowań można było skonsultować się z lekarzem. W tym roku ze względu na  trwająca wojnę na Ukrainie, Biała Sobota skierowana była przede wszystkim do ukraińskich uchodźców przebywających w Krakowie.

Z bezpłatnych porad i konsultacji lekarzy specjalistów skorzystało ponad 200 osób, które w ostatnią sobotę przyszły pod dawne centrum handlowym „Plaza”. W czasie akcji można było wykonać badanie ciśnienia krwi, EKG oraz inne podstawowe badania. Na wszystkich chętnych czekali lekarze-specjaliści z zakresu chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, chorób płuc, pediatrii, dermatologii i laryngologii.

Chcemy pomóc uchodźcom z Ukrainy, bo docierają do nas sygnały, że nie wiedzą, jak poruszać się po systemie ochrony zdrowia w Polsce. Podczas akcji w ojczystym języku otrzymają praktyczne porady i informacje, gdzie mogą zgłosić się po leczenie, rehabilitację, diagnostykę obrazową – powiedział prezes Fundacja Zdrowia Publicznego UJ Marcin Mikos.

Wśród problemów zdrowotnych, z którymi zgłaszali się po pomoc obywatele Ukrainy należały m.in. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, podejrzane zmiany skórne, zaostrzenie łuszczycy. Jak poinformowali organizatorzy akcji, troje dzieci z podejrzeniem zaostrzenia chorób układu oddechowego skierowano do szpitala.

Dzięki inicjatywie dr Elżbiety Warat i Dominiki Skamli obywatele Ukrainy otrzymali środki higieniczne, pampersy, plecaki szkolne oraz kosmetyki. W czasie akcji prowadzona była również nauka pierwszej pomocy przez strażaków – ratowników medycznych z Komendy Miejskiej PSP.

Białą Sobota została zorganizowana przez Fundację Zdrowia Publicznego, Stowarzyszenie im. inspektora Marka Woźniczki, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie oraz  Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza. Partnerami akcji są Przychodnia RatMedica,  Elektror Airsystems sp z o.o., SAO Investments sp. z o.o.

Źródło: oprac. za krknews.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

17 maja 2022