Uchodźcy z Ukrainy, Video

Kraków. Nieczynna galeria handlowa miejscem zakwaterowania uchodźców

Kraków od lat jest miejscem do życia dla wielu Ukraińców. Szacowano, że mieszka tutaj ok. 60–70 tysięcy obywateli Ukrainy. Tylko w ciągu ostatnich kilkunastu dni do Krakowa przybyło 100 tys. osób, które potrzebują schronienia przed wojną.

Dla miasta przyjęcie uchodźców to ogromny wysiłek i wyzwanie. W pomoc dla Ukrainy od początku wojny zaangażowane są instytucje miejskie, mieszkańcy i wolontariusze.

Podczas konferencji prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski przedstawił skalę problemu, z jakim zmaga się miasto. Przypominał, że kilka lat temu w Europie była ogromna fala emigracji i w ciągu dwóch lat przyjechało do krajów europejskich milion uchodźców. Natomiast w wyniku wojny na Ukrainie, w ciągu zaledwie dwóch tygodni do Polski trafiło już 1,5 miliona uchodźców.

– Jako samorząd jesteśmy odpowiedzialni w pierwszej kolejności za naszych mieszkańców, nie możemy doprowadzić do destabilizacji w funkcjonowaniu miasta. Jesteśmy już na granicy wydolności – mówił prezydent.

– W tej chwili potrzebne są decyzje i działania administracji rządowej, które spowodują, że uchodźcy będą lokowani także w mniej obciążonych miejscach kraju, w mniejszych miastach i miasteczkach, do których na razie uchodźcy nie chcą jechać – podkreślił. Dodał też, że w interesie całego społeczeństwa polskiego jest to, aby uchodźcy jak najszybciej uzyskali samodzielność, co pozwoliłoby im także na lepszą integrację.

Od początku wojny miasto zapewniło schronienie co najmniej 5,5 tysiącom osób z Ukrainy. Uchodźcy zostali zakwaterowani na pobyt czasowy w 62 obiektach – hotelach, pensjonatach, hostelach i halach wielkopowierzchniowych.

Nieczynna galeria handlowa Plaza od 14 marca jest kolejnym miejscem tymczasowego zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Dzięki współpracy Miasta Kraków z firmą Strabag, obiekt został przygotowany na przyjęcie około 390 uchodźców.

Budynek galerii przeznaczony był do rozbiórki, konieczne więc było odtworzenie wszelkich instalacji i przywrócenie mu funkcji użytkowych. Za wyposażenie tych powierzchni i prowadzenie odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Powstały miejsca do spania, pokoje zabaw dla dzieci, prysznice, toalety, kuchnie itd.

– Od początku 2020 r. mamy też wynajęty hotel Ibis, który pierwotnie służył jako miejsce kwarantanny. W ostatnim czasie osób korzystających z tej możliwości było bardzo mało, obiekt nie był w zasadzie wykorzystywany, w związku z tym zdecydowaliśmy, że te miejsca zostaną przekazane matkom z dziećmi z Ukrainy – zaznaczył Andrzej Kulig, zastępca prezydenta miasta ds. polityki społecznej i komunalnej.

Źródło: oprac. za portalkomunalny.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

15 marca 2022