News, Niepełnosprawność

Kraków. II Letnie Igrzyska Europejskie Virtus

Kraków jest gospodarzem II Letnich Igrzysk Europejskich Virtus dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Od 18 do 23 lipca około 350 zawodników z 18 państw, w tym wielu medalistów paraolimpijskich, będzie rywalizować w 9 dyscyplinach. Arenami zmagań o medale będą krakowskie obiekty sportowe i Puszcza Niepołomicka.

Na II Letnie Igrzyska Europejskie Virtus swoje reprezentacje wystawiły: Australia, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Ekwador, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Islandia, Izrael, Portugalia, Szwecja, Turcja, Włochy i oczywiście Polska. Najliczniejsze będą ekipy Francji, Polski, Włoch, Portugalii i Hiszpanii.

W reprezentacji Polski zobaczymy m.in. tak utytułowane zawodniczki, jak: Barbara Bieganowska-Zając – czterokrotna mistrzyni paraolimpijska w biegach (w Tokio na 1500 m) czy Karolina Kucharczyk – dwukrotna mistrzyni paraolimpijska w skoku w dal (rekord olimpijski w Tokio) i rekordzistka świata w trójskoku. Właśnie w konkurencjach lekkoatletycznych upatrywane są największe szanse biało-czerwonych na medale krakowskiej imprezy.

Uczestnicy będą rywalizować w dziewięciu dyscyplinach: lekkiej atletyce (na stadionie WKS Wawel), pływaniu (na basenie AWF Kraków), tenisie stołowym (w hali sportowej KS Bronowianka), koszykówce, piłce ręcznej (obie dyscypliny w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, tenisie (na kortach WKS Wawel), kolarstwie (na terenie Puszczy Niepołomickiej), wioślarstwie (na „sucho” na ergometrach wioślarskich – w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych)  i w nowej w Vitrus dyscyplinie – badmintonie, która w Krakowie zostanie rozegrana pokazowo (w hali sportowej KS Bronowianka).

Ceremonia zamknięcia II Letnich Igrzysk Europejskich Virtus odbędzie się 23 lipca o godz. 18:00, również na stadionie WKS Wawel.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

Honorowy patronat nad II Letnimi Igrzyskami Europejskimi Virtus objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a partnerem imprezy jest Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Organizatorami igrzysk są Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem” i federacja Virtus (World Intellectual Impairment Sport).

Strona internetowa II Letnich Igrzysk Europejskich Virtus: https://vesg.eu/

***

Pierwsze Letnie Igrzyska Europejskie Virtus miały miejsce w Paryżu w 2018 roku. Tam 40 reprezentantów Polski rywalizowało w pięciu dyscyplinach i przywiozło do kraju 24 medale. Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem” skupia sportowców niepełnosprawnych intelektualnie z terenu całego kraju. Każdego roku organizuje ponad 20 zawodów ogólnopolskich w różnych dyscyplinach sportowych dla ponad 1500 osób niepełnosprawnych. Związek jest jednym z założycieli i członków Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. W jego kadrach narodowych znajdują się wielokrotni mistrzowie i medaliści paraolimpijscy w klasie T20 i F20.  Szkoleniem centralnym objętych jest prawie 100 zawodników niepełnosprawnych z całej Polski. W 2022 roku Związek „Sprawni-Razem” obchodzi jubileusz 30-lecia.

Źródło: oprac. za nasze sprawy.eu. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

17 lipca 2022