Niepełnosprawność

Kraków. Będzie drugi Ośrodek Wsparcia i Testów

Za kilka dni w Krakowie otwarty zostanie drugi Ośrodek Wsparcia i Testów dla osób z niepełnosprawnościami. Placówkę przy ulicy Podchorążych będzie prowadzić stowarzyszenie „Klika”. Pierwszy taki punkt od kilku tygodni działa w Hali 100-lecia KS Cracovia.

Ośrodki Wsparcia i Testów to placówki tworzone w całym kraju ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie mogą tam przetestować i wypożyczyć technologię asystującą, a także skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów. Docelowo w każdym województwie powinien działać przynajmniej jeden taki ośrodek.

4 kwietnia zacznie działać drugi w Krakowie OWiT. Prowadzić go będzie Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Klika”. Będzie zlokalizowany przy ulicy Podchorążych 3, gdzie obecnie funkcjonuje warsztat terapii zajęciowej.

– Osoby z niepełnosprawnościami, głównie narządów wzroku, słuchu i kończyn górnych, będą mogły za darmo wypożyczać sprzęt elektroniczny i oprogramowanie, czyli szeroko rozumiane technologie asystujące, które mają im pomóc w komunikowaniu się ze światem – mówi prezes „Kliki” Grzegorz Sotoła.

Wśród tych technologii są na przykład lupy i powiększalniki elektroniczne (które ułatwiają osobie niedowidzącej czytanie tekstów) czy pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących. Są też na przykład linijki brajlowskie czy odtwarzacze książki mówionej. – Małopolska jest ewenementem, w innych województwach jest po jednym takim ośrodku. W Krakowie będą dwa. Nasz punkt będzie miał też filie w Gorlicach i tam jeden dzień w tygodniu też będzie można przyjść – zapowiada Grzegorz Sotoła. Oprogramowanie można będzie wypożyczyć za darmo na jeden miesiąc.

Źródło: oprac. za tokfm.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock. 

29 marca 2023