Niepełnosprawność

Koszalin. Politechnika bardziej dostępna

Politechnika Koszalińska pracuje nad zmniejszeniem ograniczeń w dostępie do kształcenia oraz likwidacją barier architektonicznych po to, by osoby z niepełnosprawnościami miały jak najwygodniejszy dostęp do uczelni i jej zasobów. 

Zadanie sfinansowano głównie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 o wartości ponad 4,9 mln złotych. Dzięki temu możliwa stała się realizacja programu pn. „Dostępna uczelnia Politechnika Koszalińska”. Niedawno rozpoczął się drugi etap programu, który potrwa do października 2023 roku. Koordynacją projektu zajmuje się Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Politechniki Koszalińskiej.

W ramach zadania, jak już informowaliśmy, zakupiono osiem specjalnych biurek z tzw. pętlą indukcyjną, umożliwiających osobom niedosłyszącym odbiór czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy. Biurka o łącznej wartości 35670 zł stanęły w każdym Biurze Obsługi Studenta, w trzech kampusach Politechniki Koszalińskiej, w Szkole Doktorskiej oraz w Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia. Doposażono sale wykładowe, zakupiono projektory multimedialne. W salach gimnastycznych ustawiono rowerki stacjonarne poziome, materace i hantle.

W celu wyrównania szans i zwiększania dostępności, na korytarzach kampusów przy ulicy Śniadeckich oraz Kwiatkowskiego zamontowano multimedialne terminale informacyjne wspomagające orientację w budynkach uczelni. W niektórych salach wykładowych pojawiły się telewizory z minikomputerami, kamerki internetowe o wysokiej rozdzielczości, a także specjalistyczne oprogramowania udźwiękowiające i powiększające. Jak informuje Kornelia Matecka, pełnomocniczka rektora ds. osób niepełnosprawnych, także stronę internetową uczelni oraz system rekrutacji dostosowano do potrzeb osób słabowidzących. W planach jest m.in. budowa windy w kampusie przy ulicy Racławickiej.

Społeczność akademicka liczy około 4 tysiące osób: studentów, doktorantów i pracowników. Wśród nich nie brakuje osób z niepełnosprawnościami. To głównie dla nich skierowany jest ten program.

– Mamy 74 studentów z niepełnosprawnościami, którzy dostarczyli orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, w tym 6 osób z symbolem 03-L. Jednak jesteśmy świadomi, że takich osób może być znacznie więcej, ponieważ w społeczności akademickiej mogą być również studenci, którzy nie chcą ujawniać swojej niepełnosprawności – przyznała Kornelia Matecka. – Dlatego też projekt „Dostępna uczelnia” ma charakter permanentny i realizowany jest z myślą o całej społeczności studenckiej, a także przyszłych kandydatach, którzy będą mieli możliwość dogodnego studiowania na naszej uczelni. Jeśli chodzi o ocenę tych działań przez przez OzN, to wskaźnikiem dodatnim jest dla nas coraz większa liczba zgłaszających się osób z niepełnosprawnościami, którzy chcieliby rozpocząć u nas studia, a także studenci, którzy bardziej otwarcie mówią o swoich potrzebach – podsumowała.

Źródło: oprac. za gk24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

7 lutego 2022