Kontrola poselska w sprawie 1 proc. podatku. Pieniądze nie trafiają do niepełnosprawnych
Niepełnosprawność

Kontrola poselska w sprawie 1 proc. podatku. Pieniądze nie trafiają do niepełnosprawnych

Posłanki Iwona Kozłowska i Iwona Hartwich przeprowadziły w tych dniach kontrolę poselską w Centrum Kompetencyjnym Rozliczeń, działającym przy Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy. W ramach centralizacji instytucja ta zajmuje się obecnie rozliczaniem, dla całego kraju, 1 proc. podatku przekazywanego na cele społeczne. 

Ostatnio pojawiły się informacje, iż wpływy z tego typu darowizn są o kilkadziesiąt procent niższe niż powinny. Jest coraz więcej sygnałów, że 1 proc. podatku na konta i subkonta dociera w mniejszych kwotach. Oczekujący na darowizny z 1 proc. podatku dysponują dokumentami świadczącymi o przekazaniu środków przez darczyńców, a które nie dotarły do adresatów. – To jest też zadziwiające, bo zniknęły pieniądze. Musimy to sprawdzić, skoro do nas takie informacje do biur poselskich docierają – deklarują posłanki.

Rozliczając się z podatku za dany rok możemy przekazać 1 proc. na wybrany cel społeczny. Wiele fundacji pomaga w ten sposób uzyskać wsparcie na leczenie lub rehabilitację osób niepełnosprawnych, bez tych środków bowiem rodzin nie byłoby na to stać.

Parlamentarzystki spotkały się z naczelnik Centrum Kompetencyjnym Rozliczeń i oczekują wyjaśnienia sprawy na piśmie w ciągu 14 dni.

źródło: Portal Kujawski.pl

7 stycznia 2021