Niepełnosprawność

Konferencja Sekson. Wyłączmy tabu, włączmy wiedzę

W dniach 2-3 października 2021 r. w warszawskim Centrum Kreatywności Targowa odbyła się kolejna edycja Konferencji Sekson, projektu realizowanego przez Fundację Avalon. Rozpoczęta w 2019 r. inicjatywa, promowana hasłem Wyłączamy tabu, włączamy wiedzę, stanowi odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnością ruchową. 

W wystąpieniach prelegentów zwracano uwagę m,in. na to, że osoby z niepełnosprawnością ruchową, są często infantylizowanie, nie traktuje się ich jak dorosłych, przez co wyklucza z życia seksualnego i rodzicielstwa. Na konferencji poruszono tematy dotyczące związków, zdrowia, komunikacji, pracy seksualnej, korzystania z zabawek erotycznych czy samoakceptacji.

O swoich marzeniach i obawach, także tych związanych z seksualnością czy posiadaniem dzieci, opowiedziały osoby niepełnosprawne.

Wystąpienia zawierały potężną dawkę eksperckiej wiedzy. Wśród tegorocznych prelegentów znaleźli się między innymi: dr n. hum. Alicja Długołęcka, prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, dr n. med. Piotr Paweł Świniarski, dr n. med. Monika Łukasiewicz, dr Tomasz Sobierajski, dr n. med. Barbara Mazurkiewicz, aktywistki i aktywiści – Renata Orłowska, Marta Lorczyk, Julia Zakrocka, Dominik Miernik, Łucja Malendowicz, Paweł Garstka, Małgorzata Korda-Bazelan, Tomasz Biduś, influencerzy – Wojciech Sawicki i Agata Tomaszewska z Life on Wheelz, mistrzyni paraolimpijska Katarzyna Rogowiec oraz przedstawiciele Sex Work Polska, Fundacji Projekt: Polska czy Fundacji Aenon.

Ci, którzy nie mogli śledzić konferencji na żywo, mogą odsłuchać nagrania. Nagrania z konferencji są dostępne online.

Źródło: oprac. za poinformowani.pl.

4 października 2021