Bezrobotność

Konfederacja Lewiatan. W 2022 r. dalszy spadek bezrobocia i wzrost wynagrodzeń

Na koniec 2022 roku bezrobocie może wynieść 5-5,1 proc. – ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zdaniem ekspertów Lewiatana, roczna dynamika wzrostu wynagrodzeń może sięgnąć 7 proc.

Jak wskazała ekspertka ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk wydaje się, że po pierwszym szoku związanym z ograniczeniem swobody działalności gospodarczej w związku z pandemią na rynku pracy nastąpiła stabilizacja.

Jej zdaniem w kolejnych miesiącach możemy się spodziewać dalszego spadku liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, choć dynamika tych zmian nie będzie już tak znacząca jak w tym roku. Ekspertka prognozuje, że na koniec przyszłego roku bezrobocie może wynieść 5-5,1 proc.

„Nadal obserwujemy duże różnice, jeśli chodzi o wysokość bezrobocia, szczególnie na poziomie powiatów, choć analiza danych z ubiegłych miesięcy pokazuje, że sytuacja szybciej poprawia się w tych regionach, gdzie stopa bezrobocia jest wyższa niż średnia krajowa. Przyszły rok może przynieść zmniejszenie różnic regionalnych mierzonych odsetkiem osób poszukujących pracy, choć oczywiście sytuacja na obszarach dotkniętych problemami strukturalnymi nie zmieni się bez interwencji zewnętrznej” – oceniła ekspertka.

W jej ocenie przyszły rok przyniesie też dalszy wzrost wynagrodzeń, choć wolniejszy niż w tym roku. Według danych GUS za listopad przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej dziewięciu osób wzrosło o 9,8 proc. rdr.

Ekspertka wskazała, że szansą na uzupełnienie braku pracowników na rynku pracy jest emigracja zarobkowa, szczególnie z krajów blisko położonych za wschodnią granicą Polski. Jej zdaniem może temu sprzyjać zmiana przepisów, w tym wprowadzenie 24-miesięcznego okresu świadczenia pracy na podstawie oświadczenia pracodawcy, zamiast dotychczasowych 6 miesięcy w ciągu kolejno następujących po sobie 12 miesięcy. Ekspertka nie spodziewa się natomiast masowego powrotu Polaków z emigracji zarobkowej.

Źródło: oprac. za bankier.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

29 grudnia 2021