News, Niepełnosprawność, Seniorzy

Komisja Europejska krytycznie o polskim systemie opieki społecznej

W opublikowanym 26 lutego br. w Brukseli raporcie, Komisja Europejska oceniła krytycznie polski system opieki społecznej. KE stwierdziła, że Polska nie ma pomysłu na zapewnienie powszechnego, równego dostępu do usług społecznych, pracownicy opieki społecznej nie mają zapewnionych przyzwoitych warunków pracy, a sytuacja osób niepełnosprawnych i ich opiekunów nie ulega poprawie.

Oto niektóre tezy raportu:

  • Polski system opieki społecznej jest nieefektywny o czym świadczy fakt, że największy wzrost odsetka osób żyjących w skrajnej biedzie dotyczy tych gospodarstw domowych, których dochód pochodzi przede wszystkim ze świadczeń społecznych innych niż zasiłki dla niepełnosprawnych i emerytury.
  • W Polsce istnieje poważny problem z upowszechnieniem zabezpieczenia socjalnego obywateli, albowiem jedynie pracownicy zatrudnieni na odpowiednich formach umów mają zapewniony dostęp do świadczeń emerytalnych i zdrowotnych.
  • Nominalna wartość świadczenia 500+ ani razu nie została zweryfikowana, przez co realnie uległa zmniejszeniu na skutek działania inflacji.
  • Rząd w swoich ostatnich działaniach dotyczących polityki społecznej skupia się na bezpośrednim zwiększaniu transferów socjalnych, nie przykładając odpowiedniej wagi do rozszerzenia dostępności i podniesienia jakości usług socjalnych.
  • Brak jest jakiejkolwiek strategii dotyczącej zapewnienia równego, powszechnego dostępu do zrównoważonych, jakościowych i przystępnych cenowo usług socjalnych, które przynosiłyby mierzalny efekt i byłyby skutecznie finansowane przez państwo.
  • Nie widać żadnej poprawy koordynacji służb działających w ramach systemu opieki społecznej i systemu ochrony zdrowia – podobnie zresztą jak w przypadku lokalnych służb ds. opieki społecznej i zatrudnienia. Zmiana tego stanu rzeczy będzie niemożliwa bez zapewnienia pracownikom opieki społecznej przyzwoitych warunków pracy i godnej płacy.
  • Nie widać poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Choć wysokość świadczeń uległa pewnemu zwiększeniu, to nie podjęto żadnych działań zmierzających do zachęcenia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów do podjęcia pracy.
  • Środki ze stworzonego w 2018 roku Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych mogą zostać przeznaczone do sfinansowania innych celów niż wsparcie niepełnosprawnych.
  • Niedostateczna jest ilość środków przeznaczanych na opiekę społeczną.

źródło: raport KE, 300polityka

28 lutego 2020