News, Niepełnosprawność

Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych. Polska wdroży europejskie rozwiązania

W Polsce tylko jedna na cztery osoby z niepełnosprawnością jest aktywna zawodowo. Średnia europejska jest dwa razy lepsza – aktywna jest co druga osoba. Aktywizacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami jest jednym z priorytetowych działań planowanych do realizacji w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w następnej perspektywie finansowej UE.

Włączenie społeczne, aktywność zawodowa oraz prowadzenie niezależnego życia przez osoby z niepełnosprawnościami są możliwe między innymi dzięki stworzeniu środowiska, w którym powszechnie używane produkty i usługi są bardziej dostępne. Taki cel stawia przed państwami członkowskimi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA).

Europejski Akt o Dostępności, czyli dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie wymogów dostępności produktów i usług, ma służyć realizacji postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. UE jest stroną tej konwencji. Termin przeniesienia dyrektywy do polskiego porządku prawnego upływa w 2022 r., a wdrożone przepisy mają być stosowane od 2025 r.

O przygotowaniach do wprowadzenia w Polsce przepisów zgodnych z Europejskim Aktem o Dostępności (EAA) minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak rozmawiała z Andrianą Sukovą – Zastępcą Dyrektora Generalnego Dyrekcji ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej.

Minister Jarosińska-Jedynak przypomniała, że polska ustawa o zapewnieniu dostępności osobom o szczególnych potrzebach weszła w życie we wrześniu 2019 r. Dała ona kierunkową zapowiedź rozwiązań prawnych gwarantujących, że podmioty gospodarcze będą zobowiązane do stosowania wspólnych zasad dostępności, co jest celem EAA.

źródło: gov.pl

28 lutego 2020