News

Kolorowe skarpetki w Światowym Dniu Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Data nie została wybrana przypadkowo. Przypomina, że osoby z zespołem Downa w 21 parze chromosomów zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. To schorzenie jest wynikiem zmienności biologicznej człowieka, dodatkową informacją genetyczną. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem wsparcia dla wszystkich osób z dodatkowym chromosomem oraz dla ich rodzin. Przypominają nam, że odmienność zachowania, wyglądu i postrzegania rzeczywistości stanowi dodatkową wartość, wzbogaca nasz punkt widzenia i rozumienia.

Zespół Downa, znany jest również jako trisomia 21. Osoby z Zespołem Downa mają niezwykły sposób patrzenia na świat. Są w pełni szczere w okazywaniu emocji. Są ciekawe otoczenia, ludzi i zadają pytania bez obawy, jak zostaną ocenione. Potrafią być niezwykle wyraziste w swoich reakcjach.

Patrząc na świat oczami osoby z Zespołem Downa, możemy nauczyć się, jak ważne są drobne momenty radości i jak cenne jest życie.

Zachęcamy do noszenia kolorowych skarpetek nie do pary. Dajmy kolorowy sygnał, że jesteśmy otwarci na różnorodność, że wspieramy chorych i ich rodziny.

Źródło informacji i zdjęcia: pruszkow,pl.

21 marca 2024