Wykluczenie cyfrowe

Kluby rozwoju cyfrowego. W każdej gminie ma być co najmniej jeden

Resort cyfryzacji planuje uruchomienie 2500 klubów rozwoju cyfrowego, w których osoby wykluczone cyfrowo będą mogły poszerzać swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanych edukatorów. Szacowany koszt projektu to ponad miliard złotych.

Pierwotne wykluczenie cyfrowe, rozumiane jako niekorzystanie z internetu (z powodu braku potrzeby, umiejętności, braku sprzętu, łącza, pieniędzy itp.) dotyczyło w 2020 r. w Polsce aż 3,8 mln osób. 96 proc. osób pierwotnie wykluczonych cyfrowo stanowiły osoby w wieku 45-74 lat. W 2020 r. 50 proc. osób w tej grupie wiekowej nie posiadało choćby podstawowych kompetencji cyfrowych.

Odpowiedzą na cyfrowe potrzeby mają być kluby rozwoju cyfrowego. W fazie pilotażowej program obejmie 64 gminy o różnej specyfice, w całej Polsce – tak, aby model działania Klubów Rozwoju Cyfrowego został przetestowany w różnych środowiskach i mógł funkcjonować z jak najlepszą efektywnością.

Pandemia COVID-19 przyczyniła się w skali całego kraju do olbrzymiego wzrostu wykorzystania internetu zarówno mobilnego, jak i stacjonarnego, jednocześnie uwidoczniając również bardzo mocno negatywne zjawisko wykluczenia cyfrowego.

Jak wynika z raportu opracowanego z inicjatywy Fundacji Orange przez Fundację Stocznia, kluczową formą wykluczenia cyfrowego decydującą o niekorzystaniu z internetu pozostaje wykluczenie motywacyjne. Blisko 66 proc. osób niekorzystających z sieci uzasadnia to brakiem potrzeby, mimo że − w zależności od grupy społeczno-demograficznej – 20-45 proc. z nich ma w domu urządzenie zapewniające dostęp do sieci. Ponad 52 proc. gospodarstw domowych bez dostępu do sieci jako powód niekorzystania z internetu wskazuje brak odpowiednich umiejętności.

Kluby zostaną utworzone w oparciu o istniejące już w poszczególnych miejscowościach biblioteki, mediateki, domy kultury czy uniwersytety trzeciego wieku. Kluby zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt i oprogramowanie, dzięki czemu edukatorzy będą mogli praktycznie pomagać zainteresowanym osobom zaznajomić się z nowymi technologiami oraz podnosić ich kompetencje cyfrowe. Zgodnie z zapowiedziami resortu cyfryzacji, w każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden klub rozwoju cyfrowego.

Uczestnicy klubów będą mogli nauczyć się jak korzystać z internetu (w tym z portali społecznościowych), poznają narzędzia służące do połączeń online, dowiedzą się także jak dołączyć do grona użytkowników aplikacji mObywatel oraz do kilkunastu milionów Polaków korzystających z Profilu Zaufanego.

Źródło: oprac. za wartowiedziec.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

3 lutego 2022