Niepełnosprawność

Kielce. Manufaktura Pietraszki miejscem, które otwiera szansę przed osobami z różnymi dysfunkcjami

Zdobywają doświadczenie i nowe umiejętności. Zakład Aktywności Zawodowej Manufaktura Pietraszki to miejsce, które otwiera szansę przed osobami z różnymi dysfunkcjami. Jednocześnie jest doskonałą promocją regionu.

Zakład Aktywności Zawodowej prowadzony jest przez Fundację Gramy z Tobą, która zatrudnia ponad 50 osób.

– Ideą tutaj jest rehabilitacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami oraz rehabilitacja społeczna, zdrowotna – tłumaczy Paweł Dewerenda z Fundacji Gramy z Tobą, Manufaktura Pietraszki.

W zakładzie produkowane są między innymi rękodzieła, miód i ciastka. Można je kupić na terenie całego kraju.

– Poprzez współpracę z firmą Orlen, która to przystąpiła do takiego projektu promowania podmiotów ekonomii społecznej – dodał Paweł Dewerenda.

To, jak przyznają przedstawiciele fundacji, także doskonała promocja regionu, ponieważ na wszystkich produktach jest wyraźnie napisane skąd pochodzą.

Budynek przy ulicy Pietraszki wkrótce zyska jeszcze jedną funkcję. W remontowanych pomieszczeniach w przyszłym roku utworzony zostanie Środowiskowy Dom Samopomocy, w których miejsce znajdzie 40 osób.

– Przygotowujemy pomieszczenia, które będą przeznaczone na pracownie. Będzie to pracownia kulinarna, pracownia rękodzieła artystycznego – wymienia Katarzyna Wójcik, zastępca dyrektora MOPR w Kielcach.

Prace remontowe mają potrwać do końca roku. Ich koszt to blisko 3 miliony złotych, które w całości pochodzą z rządowego dofinansowania.

Źródło: kielce.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

14 września 2023