Przemoc domowa

Kielce. Dyskusja na temat pomocy rodzinom dotkniętym przemocą domową 

Dlaczego przemoc domowa jest dużym problemem dla całego społeczeństwa i jak pomóc jej ofiarom? O tym dyskutowali uczestnicy konferencji „Stop przemocy w rodzinie”, organizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

W spotkaniu wzięli udział pracownicy samorządów oraz specjaliści, którzy radzili im, jak pomagać rodzinom, dotkniętym przemocą. Autorkami projektu są psycholog Lidia Świeboda-Toborek i pedagog Edyta Domagała.

O problemach psychicznych osób dotkniętych przemocą domową opowiadał podczas konferencji Maciej Wielgus, lekarz psychiatra.

– Rozróżnienie zaburzeń psychicznych i fizycznych jest sztucznym podziałem – powinniśmy mówić o zaburzeniach psychofizycznych. Najczęstszymi problemami osób doświadczających przemocy są zaburzenia lękowe, depresyjne i adaptacyjne, które wymagają pomocy psychoterapeutycznej, terapii kryzysowej i leczenia farmakologicznego. A średni okres oczekiwania na wizytę u psychiatry to 3,5 miesiąca – powiedział.

Z wieloma sprawcami miał kontakt Krzysztof Czekaj, który był dyrektorem Aresztu Śledczego w Kielcach. Jak zaznacza, 10 proc. skazanych przebywających w więzieniu w ciągu roku dostało wyrok właśnie za przemoc domową lub czyny z nią związane.

– Osadzeni niekoniecznie są zainteresowani udziałem w terapii. Mają jednak na względzie, że przepracowanie problemu wiąże się z możliwością podjęcia pracy, chętnie więc angażują się w takie formy oddziaływań. Biorą udział w pracy, nauczaniu, zajęciach kulturalno-oświatowych, jeśli nie mają zakazu zbliżania się, to podtrzymują kontakt z bliskimi – dodał.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali także materiały  informacyjne na temat procedury zakładania niebieskiej karty, miejsc instytucji świadczących pomoc, a także sposobach postępowania w przypadku bycia świadkiem przemocy.

Źródło: oprac. za emkielce.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

10 października 2022