Wykluczenie społeczne

Katowice. Przyszły metropolita odwiedził „Zupę w Kato”

Przyszły metropolita katowicki, abp Adrian Galbas włączył się w pomoc ubogim w ramach inicjatywy „Zupa w Kato”. Arcybiskup nie tylko modlił się wraz z wolontariuszami, ale wraz z nimi przygotowywał kanapki dla ubogich z Katowic i spotykał się z nimi w mieście. 

Autentyczne wyznawanie chrześcijaństwa, bardziej niż z religijną obrzędowością, powinno wiązać się ze spełnianiem uczynków miłosierdzia, zwłaszcza wobec najbardziej potrzebujących. Na co dzień można to robić w ramach inicjatywy „Zupa w Kato”, która polega na pomocy osobom ubogim i bezdomnym w mieście między innymi poprzez przygotowywanie dla nich posiłków. W piątek, 20 stycznia, do wolontariuszy dołączył arcybiskup koadiutor Adrian Galbas, który będzie pełnił funkcję metropolity katowickiego jako następca arcybiskupa Wiktora Skworca.

W Klubie Wysoki Zamek przygotowaliśmy posiłek dla naszych przyjaciół. Był z nami ktoś wyjątkowy, a jednocześnie skromny i normalny. Poznaliśmy się wczoraj, a wszyscy mieliśmy wrażenie, że znamy się już bardzo długo.  Wszedł skromnie, ubrał fartuch i zaczął przygotowywać z nami kanapki, jak nasz dobry, serdeczny przyjaciel – piszą o wizycie abp Galbasa wolontariusze Zupy w Kato.

Arcybiskup włączył się w przygotowywanie kanapek, modlił się wspólnie z wolontariuszami i razem z nimi wyruszył na ulice Katowic, by spotkać się z ubogimi i bezdomnymi.

Wolontariusze „Zupy w Kato” spotykają się w Klubie Wysoki Zamek w każdy czwartek, by przygotowywać posiłki dla potrzebujących. Następnie dzielą się nimi na Placu Przyjaciół z Miszkolca przy ul. Sokolskiej.

***

Arcybiskup Adrian Galbas jest biskupem koadiutorem Archidiecezji Katowickiej, co oznacza, że będzie następcą abp Wiktora Skworca jako metropolita katowicki. Abp Skworc osiągnie wiek emerytalny w maju 2023 roku.

Źródło: oprac. za wkatowicach.eu. Zdjęcie – fot. Zupa w Kato.

25 stycznia 2023