Niepełnosprawność

Obchody jubileuszu 40-lecia wspólnot L’Arche w Polsce

W podkrakowskich Śledziejowicach odbyły się obchody jubileuszu 40-lecia pierwszego domu wspólnoty l’Arche w Polsce. Ze względu na panującą pandemię, jubileusz miał kameralny charakter. Członkowie wspólnot z całej Polski łączyli się ze Śledziejowicami dzięki transmisji w internecie.

Mszę św. w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Czarnochowicach odprawił związany od lat ze śledziejowicką Arką o. Andrzej Kostecki OP, obecnie posługujący na Węgrzech. Po mszy odbył się krótki koncert, a potem wspólny posiłek i świętowanie. Był również jubileuszowy tort i życzenia od wspólnot z całej Polski.

Dom w Śledziejowicach był pierwszą wspólnotą francuskiej l’Arche w krajach Europy Wschodniej i Środkowej. Założycielkami wspólnoty były Małe Siostry Jezusa: Wanda i Bożena oraz Helena, siostra Wandy z niepełnosprawnością intelektualną. Mimo zakazu ówczesnych władz państwowych, dotyczącego zakładania tego typu instytucji w naszym kraju, dom powstał w wyniku porozumienia przedstawicieli francuskiej wspólnoty l’Arche z metropolitą krakowskim kard. Franciszkiem Macharskim, przy jego znacznej pomocy.

Od początku w domu Effatha zamieszkało pięć osób z niepełnosprawnościami i tyle samo asystentów. Razem mieszkali, pracowali i modlili się. Wkrótce założono warsztaty, w których mieszkańcy domu wykonują m.in.: ikony, świece i okolicznościowe kartki pocztowe. W grudniu 1989 roku zarejestrowano Fundację L’Arche.

W Polsce istnieje pięć wspólnot: w Śledziejowicach (1981), Poznaniu (1994), Wrocławiu (2003), Warszawie (2012) i Gdyni (2020). Dziś życie tętni w ośmiu domach typu rodzinnego, mieszkaniach chronionych, Środowiskowym Domu Samopomocy, Warsztatach Terapii Zajęciowej i w trzech innych działających przy wspólnotach pracowniach terapeutycznych. Co roku Arka wspiera coraz więcej osób z niepełnosprawnością i ich rodziny w ramach projektów usług asystenckich. Dwie kolejne grupy, w Opolu i Bydgoszczy, są na etapie przekształcenia swojego marzenia o powstaniu nowej wspólnoty L’Arche, w konkretny projekt. Planowana jest ponadto budowa nowego domu w mateczniku polskiej Arki, czyli w Śledziejowicach.

L’ Arche, założona przez Jeana Vaniera, jest międzynarodowym ruchem, którego celem jest tworzenie wspólnot z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

Źródło: oprac. na KAI. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

16 września 2021