Imigranci

Hajnówka. Pomoc dla imigrantów przebywających przy granicy polsko-białoruskiej

Zbiórkę pieniędzy i rzeczy potrzebnych migrantom prowadzi Stowarzyszenie „Sami sobie”, działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Hajnówce.

O wsparcie akcji apelują Andrzej Skiepko, starosta Hajnowski oraz Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki.

Apel skierowany jest do wszystkich, którzy chcą i mają możliwości udzielenia pomocy w formie rzeczowej tj. materaców, pościeli, koców, śpiworów, ręczników, kurtek, rękawic, skarpet, środków czystości, higieny osobistej o wsparcie. Rzeczy w stanie bardzo dobrym, nadającym się do bezpośredniego przekazania będzie można dostarczyć do magazynu przy ul. Lipowej 39 funkcjonującego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Hajnówce (poniedziałek – piątek w godz. 8:30 -10:30).

Darowizny w formie środków finansowych przekazywać proszę na konto: Nr 08 2030 0045 1110 0000 0375 6480 – Hajnowskiego Stowarzyszenia „Sami Sobie” działającego przy MOPS Hajnówka z dopiskiem „Pomoc migrantom”.

Wpłacone darowizny będą przeznaczone na zakup tzw. pakietów startowych bądź pakietów ratunkowych:

– pakiet startowy dla osób, które umieszczone są w Ośrodkach składać się będzie m.in. z: szczoteczki do zębów, pasty do zębów, żelu pod prysznic, szamponu, proszku do prania, kosmetyków dla dzieci: oliwki, kremu na odparzenia, słodyczy, mleka w proszku – 3,4 np. Bebiko, NAN, butelek do karmienia, pieluch jednorazowych nr 4,5,6.

– pakiet ratunkowy dla osób, które są odsyłane na Białoruś składać się będzie m.in. z: wody mineralnej, batonu energetycznego, czekolady, pieczywa chrupkiego, sucharów, wody utlenionej, bandażu, plastra, koca termicznego, ciepłych skarpet.

– Każde wsparcie materialne i finansowe jest bardzo ważne i może pomóc niewinnym ludziom, którzy cierpią w wyniku tej niecodziennej sytuacji. Miejmy odwagę naszą postawą wyrazić gotowość do udzielenia pomocy. Dziękujemy z okazane serce.” – czytamy w apelu podpisanym przez burmistrza i starostę.

W Hajnówce a tym bardziej w powiecie hajnowskim niemal codziennie pojawiają się imigranci, którzy przybyli tu z terenu Białorusi. Ci, którzy są w złym stanie zdrowia trafiają do hajnowskiego szpitala. Placówka ta zaczyna być już przeciążona dodatkowymi pacjentami.

W akcję pomocową angażuje się także Polski Czerwony Krzyż.

Źródło: oprac. za bielsk.eu. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

24 października 2021