Niepełnosprawność

Grudziądz. Jubileusz 30-lecia Centrum Rehabilitacji im. bpa Jana Chrapka

Od 30 lat Centrum Rehabilitacji im. ks. bpa Jana Chrapka w Grudziądzu wspiera niepełnosprawnych w rozwijaniu pasji artystycznych i sportowych. Dla wielu stały się one sensem życia. 

Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka prowadzi warsztaty i zajęcia kulturalne oraz sportowe dla osób niepełnosprawnych. Obecnie liczy około 100 członków.

Jedną z inicjatorek powołania centrum w 1993 r. była Krystyna Grabowska. I przez 30 lat prezesowała Centrum Rehabilitacji. Tuż przed uroczystością zrezygnowała z funkcji, a prezeską została Halina Kowalkowska. Natomiast Krystynę Grabowską utytułowano Honorową Prezeską Centrum Rehabilitacji.

Uroczystość z okazji 30-lecia Centrum Rehabilitacji im. bpa Jana Chrapka zorganizowano w poniedziałek (23 maja) w teatrze. W jej trakcie padały przede wszystkim podziękowania dla Krystyny Grabowskiej, która przez tak wiele lat prowadziła instytucję.

– Dziękuję za 30 lat świadectwa, które potwierdza, że w nas nie tylko drzemie dobro, ale są ludzie którzy potrafią je z nas wydobyć, przekazać drugiemu człowiekowi – mówił Piotr Całbecki, marszałek województwa. I dalej: – Fundacja, którą założyliście w Grudziądzu jest niezwykła. Nosi w sobie tak wiele szlachetności, tak wiele dobra, ciepła, spontaniczności, że przetrwa jeszcze długie lata. 30 lat to początek!

Marszałek Całbecki wręczył prezeskom Centrum Rehabilitacji wojewódzki medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza, ogłosił, że postanowił Krystynę Grabowską, za jej wieloletnią działalność na rzecz całego środowiska osób niepełnosprawnych w mieście, uhonorować nagrodą Grudziądzkiego Flisaka, która zostanie wręczona na uroczystej sesji inaugurującej czerwcowe obchody jubileuszu nadania praw miejskich Grudziądzowi.

– Bez takich osób jak Krystyna Grabowska sport paraolimpijski nie mógłby się rozwijać w Polsce. Klub sportowy czy fundacje to podstawowe komórki, które napędzają wszystkie działania w terenie. To dzięki takim osobom, które zaangażowane są w tworzenie i budowanie tego ruchu regionalnie, możemy na samym finale sięgać po medale paraolimpijskie – mówił z kolei Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”.

W dowód jej zasług Krystyna Grabowska otrzymała tytuł honorowego członka tego związku.

Największymi wydarzeniami organizowanymi przez Centrum Rehabilitacji im. bpa Jana Chrapka są Ogólnopolskie Prezentacje Artystyczne Niepełnosprawnych oraz zawody sportowe osób niepełnosprawnych.

Źródło: oprac. za pomorska.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

22 maja 2023