Więzienie

Grójec. Pracownia maseczek w Areszcie Śledczym

Areszt Śledczy w Grójcu po raz kolejny uruchomił program produkcji środków ochrony niezbędnych w walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Skazani odbywający karę w grójeckiej jednostce penitencjarnej oraz w Oddziale Zewnętrznym w Stawiszynie, przy aktywnym udziale funkcjonariuszy Służby Więziennej, szyją maseczki ochronne. 

Pierwsze programy resocjalizacji skazanych prowadzone przez funkcjonariuszy Służby Więziennej, uwzględniające rosnące potrzeby ochrony społeczeństwa przed koronawirusem, pojawiły się wiele miesięcy temu. Walka z pierwszą falą pandemii była prowadzona w zakładach karnych i aresztach śledczych w całej Polsce w ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga. Dziś jesteśmy świadkami kolejnej, niebezpiecznej fali pandemii. Dlatego też po raz kolejny uruchomiono  program resocjalizacji „Nić zdrowego życia”, którego finalnym efektem jest produkcja maseczek ochronnych.

Prowadzenie oddziaływań penitencjarnych jest jednym z głównych celów wykonywania kary pozbawienia wolności przez Służbę Więzienną. Mają one na celu wzbudzanie w skazanych woli współdziałania w kształtowaniu społecznie pożądanych postaw, w tym poczucia odpowiedzialności, konieczności przestrzegania porządku prawnego a tym samym przeciwdziałania powrotowi do przestępstwa. Prowadzony program „Nić zdrowego życia” bardzo mocno angażuje osadzonych, łączy konieczność przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19 z prowadzeniem oddziaływań resocjalizacyjnych. Dzięki temu przedsięwzięciu skazani nabywają nowych umiejętności społecznych i zawodowych, biorą aktywny udział w walce z koronawirusem zwiększając poczucie odpowiedzialności za życie i zdrowie drugiego człowieka i wspólne dobro. Świadomość pełnienia ważnej, przydatnej roli w strukturach społecznych przygotowuje skazanych do właściwego funkcjonowania po odbyciu kary, wzbudza poczucie bycia potrzebnym i wnosi odrobinę dobra w trudnym okresie globalnej walki z pandemią.

Przedsięwzięcie, które początkowo miało zaspokoić wewnętrzne potrzeby jednostki, przerodziło się w akcję pomocową na szeroka skalę. Ze wsparcia Służby Więziennej w ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga skorzystało bardzo wiele podmiotów. Pomoc trafiła do szpitali, domów pomocy społecznej, placówek opiekuńczych i wychowawczych oraz służb mundurowych.

źródło: Grojec24.net

19 grudnia 2020