Niepełnosprawność

Gralewo. Dzięki rządowemu wsparciu gmina wybuduje centrum dla niepełnosprawnych

W Gralewie, w gm. Santok powstanie „Centrum opiekuńczo-mieszkalne” dla 20 niepełnosprawnych osób, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Na realizację tej inwestycji gmina otrzyma ponad 3 mln złotych dofinansowania z rządowego Funduszu Solidarnościowego.

I choć na razie jest tu ściernisko, to będzie… nowoczesna placówka. Gmina przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i realizację tej inwestycji. Przyznane pieniądze pozwolą na wybudowanie centrum opiekuńczo-mieszkalnego dla 20 niepełnosprawnych osób.

Na 500 m kw powstanie 7 miejsc w ramach pobytu dziennego i 13 miejsc całodobowych. Podopieczni będą mogli liczyć na opiekę, rehabilitację i wyżywienie. Poza aspektem społecznym, realizacja tej inwestycji gminie po prostu się opłaci.

Zadaniem uczestników zajęć dziennych i mieszkańców centrum będzie nabycie umiejętności niezbędnych do w miarę samodzielnego i niezależnego życia. Będzie to już druga taka placówka na terenie woj. lubuskiego. Pierwsza powstaje w Racławiu, w gm. Bogdaniec.

Gmina Santok coraz wyraźniej dostrzega i odpowiada na potrzeby nie tylko niepełnosprawnych, ale i starszych mieszkańców okolicznych miejscowości.

Inwestycja ma kosztować ponad 3 mln złotych. Budowa potrwa ok. roku, ale jeszcze nie wiadomo kiedy się zacznie.

Źródło: oprac. za gorzow.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

8 grudnia 2022