Przemoc domowa

Garwolin. XIII edycja biegu „Avon Kontra Przemoc”

W niedzielę, 19 czerwca do Garwolina znów przybyli licznie biegacze i biegaczki z całej Polski, aby wziąć udział w biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”. W wydarzeniu uczestniczyło łącznie 446 osób, przy czym ponad 1/3 stanowiły kobiety. Grono zwolenników zyskał już nowy – 5-kilometrowy odcinek, udostępniony w tym roku po raz pierwszy, choć największą popularnością cieszył się tradycyjnie najdłuższy dystans. 

Zwycięzcą tegorocznej edycji biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” został Bonifacy Wambua, który pokonał 10 km w zaledwie pół godziny. W każdym pakiecie startowym znalazła się przypinka ze znakiem nieskończoności, który jest symbolem walki z przemocą, o wartości 18 zł. Dochód ze sprzedaży tych przypinek zostanie wkrótce przekazany „Niebieskiej Linii” będącej placówką Instytutu Psychologii Zdrowia na wsparcie prawne i psychologiczne dla osób doświadczających przemocy.

– Powrót biegaczy i biegaczek na ulice Garwolina sprawił nam mnóstwo radości. Dopisały frekwencja, dobry humor i pogoda. Uruchomienie dodatkowej trasy na dystansie 5 km okazało się bardzo dobrym pomysłem, przyciągając nowych uczestników, dlatego w kolejnej edycji planujemy ponownie udostępnić im ten odcinek. Mam nadzieję, że po przerwie spowodowanej pandemią do aktywności fizycznej z czasem wróci jeszcze więcej osób i z roku na rok będzie nas przybywać – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy w niedzielę, wspólnie z nami, pobiegli na rzecz osób doświadczających przemocy. Razem dajemy im siłę i realne wsparcie w przezwyciężaniu bardzo poważnego problemu, dlatego obecność każdego uczestnika jest bezcenna. Cieszymy się też bardzo z tak licznego udziału kobiet w naszym biegu, ponieważ kobieca solidarność w trudnych doświadczeniach życiowych, takich jak przemoc, jest niezwykle ważna – dodaje wiary, nadziei i odwagi – podkreśla Jakub Żurowski, dyrektor fabryki Avon w Garwolinie.

To niezwykle ważne, że uczestnicy biegu mogli w tym roku powrócić i ponownie zjednoczyć swoje siły, by stać się jednym zespołem dążącym do wspólnego celu. Dziękujemy za tę energię, włożoną w każdy kilometr. To bowiem to nie tylko okazana solidarność z osobami doświadczającymi przemocy – to również pomoc, która zostanie przełożona na realne wsparcie dla nich – mówi Paulina Szczupaczyńska, specjalistka ds. promocji Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” organizowany jest od 2010 roku przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl. Sponsorem jest fabryka kosmetyków Avon Operations Polska. Wydarzenie, które co roku przyciąga biegaczy, nie tylko z Polski, ale i całego świata, wpisało się już na stałe w kalendarz najważniejszych ogólnopolskich biegów oraz regionalnych imprez charytatywnych. Garwoliński bieg jest częścią kampanii Avon Kontra Przemoc, w ramach której firma podejmuje szereg inicjatyw na rzecz przeciwdziałania przemocy oraz wspierania doświadczających jej osób.

Avon wierzy w świat, w którym kobiety mogą żyć bezpiecznie, nie doświadczając przemocy, dlatego w 2008 roku w Polsce została zainicjowana kampania Avon Kontra Przemoc. Działania w ramach tej akcji koncentrują się wokół budowania świadomość istnienia problemu i edukacji na temat możliwości udzielenia pomocy ofiarom przemocy. Środki na realizację kampanii pozyskiwane są ze sprzedaży produktów ze znakiem nieskończoności, będącego symbolem walki z przemocą.

Od 2011 roku Avon jest partnerem „Niebieskiej Linii” będącej placówką Instytutu Psychologii Zdrowia, zapewniając środki na funkcjonowanie poradni telefonicznej i e-mailowej dla osób doświadczających przemocy. Firma współpracuje też z Fundacją Feminoteka w ramach międzynarodowej kampanii „16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. Dodatkowo, wspólnie z Feminoteką Avon uruchomił pierwszą w Polsce przeciw-przemocową aplikację www.avonalert.pl dla osób doświadczających przemocy i ich otoczenia.

Źródło informacji i zdjęcia: materiały prasowe.

21 czerwca 2022