Fizyczne objawy uzależnienia od alkoholu i narkotyków
News, Uzależnienia

Fizyczne objawy uzależnienia od alkoholu i narkotyków

O uzależnieniu świadczyć mogą niepokojące sygnały wysyłane przez organizm chorego. Na które dolegliwości warto zwrócić uwagę, jeśli podejrzewa się chorobę alkoholową lub narkomanię u swoich bliskich? Lista jest dość długa.

Uzależnienie definiuje się jako zaburzenie zarówno z obszaru zdrowia psychicznego, jak i fizycznego, ponieważ dotyka ono nie tylko psychiki osoby uzależnionej, ale także jej ciała. Choć pierwsze oznaki choroby są przede wszystkim natury psychicznej, to na dalszych stadiach pojawiają się także fizyczne reakcje organizmu.

Wiążą się one najczęściej z głodem abstynencyjnym, a ponieważ powodują duży dyskomfort – wymuszają na chorym dostarczenie organizmowi kolejnej dawki alkoholu lub narkotyku. Osoba uzależniona sięga po używki, aby złagodzić objawy somatyczne. Niestety, w ten sposób napędza się błędne koło nałogu.

  • Na chorobę alkoholową wskazywać mogą niepokojące dolegliwości związane ze spustoszeniem, jakie nadużywanie alkoholu sieje w organizmie chorego. Zaliczają się do nich między innymi: drżenie mięśni, nudności i wymioty, biegunki, bezsenność lub zaburzenia snu, nadciśnienie tętnicze, tachykardia (przyspieszenie rytmu pracy serca), wzmożona potliwość, bóle głowy, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, ogólne osłabienie.
  • Jeśli chodzi o somatyczne reakcje świadczące o uzależnieniu od narkotyków, to ich specyfika może się różnić w zależności od substancji, jakie przyjmuje chory. Najczęstszych sygnały wskazujące na narkomanię to między innymi: poszerzone źrenice i charakterystyczna słaba reakcja na zmianę natężenia światła, przekrwione spojówki, tachykardia, nadmierna potliwość, biegunki lub zaparcia, krwawienia z nosa, ból w klatce piersiowej, uporczywy kaszel, przewlekłe zaburzenia snu lub senność, znacząca utrata wagi, nadpobudliwość ruchowa albo spowolnienie ruchowe, omdlenia, zapaści, znaczne pogorszenie stanu zębów, bóle różnych części ciała.

Objawy fizyczne pojawiają się z reguły na zaawansowanym etapie nałogu. Jest to znak, że osoba uzależniona wymaga wsparcia, ponieważ sama nie radzi sobie ze swoją chorobą. Co więcej, niektóre dolegliwości zagrażają zdrowiu i życiu. Profesjonalna pomoc może okazać się zatem niezbędna w walce z nałogiem i w drodze do trzeźwości.

źródło: alkater

13 maja 2020