Niepełnosprawność

Farma Życia z problemami finansowymi. Nadzieja w nowych przepisach o mieszkalnictwie wspomaganym

Farma Życia to dom dla dorosłych cierpiących na autyzm i niepełnosprawność intelektualną, dzienne centrum aktywności i gospodarstwo ekologiczne. Mieści się w Więckowicach koło Krakowa. Na Farmie Życia na stałe mieszka dziesięciu podopiecznych. W kolejce czeka ponad czterdzieści osób.

Placówka boryka się z problemami finansowymi, bo zdaniem właścicieli – nie ma odpowiednich rozwiązań systemowych finansujących takie miejsca. Nadzieję daje jednak ustawa o mieszkalnictwie wspomaganym, o której mówił w sobotę (4 grudnia br.),  podczas swojej wizyty w placówce, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Prace nad jej przygotowaniem – trwają.

Według założeń, nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać w 2023 roku. Wtedy osoby niesamodzielne z różnymi niepełnosprawnościami mogłyby korzystać z całodobowej opieki finansowanej przez Państwo, a nie jak dotąd w znacznej mierze przez ich rodziców.

Bogusława Kandzia, mama jednego z podopiecznych:

Ja się czuję bezpiecznie, że on tu mieszka, bo ja się boję, że kiedyś mnie zabraknie i co z nim, tu ma warunki, tu ma opiekunów, taką atmosferę, która mu sprzyja. To jest po prostu bezpieczna przystań.

Źródło: oprac. za TVP3 Kraków. Zdjęcie ilustracyjne; fot. Pixabay.

6 grudnia 2021