Niepełnosprawność

Dzwonowo. Unikalna terapia dla młodych z zaburzeniami autyzmu 

Na terenie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzwonowie w gminie Marianowo otwarto Ogród Sensoryczny oraz zaprezentowano terapię z psami dla dzieci z autyzmem. Ogrody sensoryczne w Dzwonowie powstają w ramach naukowego projektu „Trening umiejętności komunikacji interpersonalnej poprzez kontakt z psem”, unikalnej metody pracy terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami autyzmu.

Projekt finansowany jest przez Royal Canin Foundation, został wybrany do realizacji jako jeden z czterech międzynarodowych projektów. Partnerami projektu są stowarzyszenie „Po To Jestem”, specjalizujące się w metodach dogoterapii oraz fundacja „Nowe Możliwości”, która prowadzi w Dzwonowie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Przedstawiciele partnerskich stron symbolicznie posadzili w ogrodzie kolejne drzewko.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzwonowie jest placówką dziennego pobytu, który ma pod opieką 40 podopiecznych ze Stargardu, Marianowa i Chociwla. Kierownikiem WTZ Dzwonowo jest Magdalena Kępa. Podmiotem prowadzącym Warsztaty jest Fundacja Nowe Możliwości, której głównym celem jest działalność na rzecz integracji i aktywizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną wśród lokalnej społeczności, w szczególności zapobieganiu izolacji społecznej. W placówce, dzięki realizowanemu projektowi, osoby niepełnosprawne już korzystają z unikalnej metody dogoterapii. W tym celu zakupiono dwa pasy.

– Na podstawie lat doświadczeń w pracy z psami i osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną, zauważyliśmy, że umiejętności nabywane podczas naszych ćwiczeń przekładają się na poprawę funkcjonowania uczestników zajęć w sferze komunikacji z ludźmi. Postanowiliśmy więc opracować zestaw ćwiczeń podzielonych na moduły tworząc spójny program, który obecnie znajduje się w fazie testów i badań. Wierzymy, że dzięki współpracy z Fundacją Royal Canin, Uniwersytetem Szczecińskim oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, wkrótce będziemy mogli szkolić nowych terapeutów oraz dzielić się naszymi osiągnięciami z innymi instytucjami na całym świecie. Ćwiczenia z psami wymagają nabycia określonych kompetencji – umiejętności skupienia i utrzymania uwagi, zapamiętania kolejności poleceń i wzmocnień, a także zrozumienia podstaw komunikacji człowieka z psem oraz psa z człowiekiem – mówi Łukasz Skryplonek ze Stowarzyszenia „Po To Jestem”.

Stowarzyszenie „Po To Jestem” specjalizuje się w trzech głównych gałęziach dogoterapii, zgodnie z międzynarodowymi standardami ustanowionymi przez Delta Society oraz Assistante Dogs Europe.

Partnerzy projektu współpracują z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym oraz oddziałem Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie.

Źródło informacji i zdjęcia gs24.pl. 

11 sierpnia 2022