Wykluczenie społeczne

Debata w Chełmie. Ku turystyce, która nikogo nie wyklucza

Czołowi przedstawiciele branży turystycznej rozmawiali 27 września br. w Chełmie o przyszłości usług oraz wykluczeniu w turystyce. W ten sposób uczczono Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki.

Od 1980 roku Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) obchodzi corocznie 27 września Światowy Dzień Turystyki. Tegoroczna dyskusja odbywała się pod hasłem „Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu”.

Uczestniczący w debacie wiceminister rozwoju i technologii Andrzej Gut-Mostowy podkreślił, że wszystkie osoby wykluczone społecznie np. z powodu kryteriów materialnych, niepełnosprawności czy starszego wieku „należy włączyć aktywnie do możliwości skorzystania z rekreacji i wypoczynku”. – To jest zadanie nie tylko organizacji społecznych, ale także bardzo ważne zadanie państwa, aby ta naturalna potrzeba wypoczynku i rekreacji(…), regeneracji sił fizycznych i psychicznych na łonie natury, poznawania innych kultur, innych regionów – mogła być realizowana absolutnie dla wszystkich.

Wskazał, że takie działania podejmuje także polski rząd poprzez różne programy społeczne. Jako przykład wskazał Polski Bon Turystyczny. – Ze statystyk, które mamy z obiektów noclegowych widzimy, że wiele rodzin wielodzietnych – z czwórką dzieci i więcej – podróżowało dopiero w te wakacje, wcześniej nie miało takiej możliwości. Osiągnęliśmy bardzo ważny cel społeczny, który przybliżył turystykę i wypoczynek Polakom. Można powiedzieć, że turystyka trafiła pod strzechy i o to nam właśnie chodziło.

W jego opinii, bon turystyczny jest nie tylko wsparciem dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19, ale przede wszystkim projektem społecznym. Podkreślił, że bon turystyczny dla dzieci z niepełnosprawnością wynosi w sumie 1000 zł.

– Często kojarzymy niepełnosprawność z wózkiem inwalidzkim, ale uświadomiliśmy naszym kwaterodawcom, że niepełnosprawność może być różna – powiedział Wiesław Czerniec, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. – To nie tylko kwestia poruszania się, ale też ograniczenia mowy czy słuchu, to kwestia chorób układu krążenia, chorób związanych z oddychaniem. Niekoniecznie trzeba przystosowywać obiekt pod względem infrastrukturalnym. Czasami trzeba go po prostu przygotować pod pewnymi innymi względami. Ważne jest to, aby miejscowości były przygotowane do tego, by osoba, która wychodzi czy wyjeżdża z kwatery, mogła się dobrze czuć. Na to jest dzisiaj popyt i na pewno będzie jeszcze wzrastał.

Źródło: oprac. za Polskim Radiem Lublin i TVP3. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

28 września 2021