Niepełnosprawność

Dąbrowa Górnicza. XXI Paraspartakiada Śląska i Zagłębia 2021

Prawie 400 zawodników z 40 ośrodków działających na terenie województwa śląskiego, małopolskiego, opolskiego i świętokrzyskiego wzięło udział w XXI Paraspartakiadzie Śląska i Zagłębia, która odbyła się 25 listopada w Hali Widowiskowo-Sportowej w Dąbrowie Górniczej.

W hali zapłonął olimpijski znicz. Płomień, symbolizujący przyjaźń i współzawodnictwo palił się przez cały czas trwania imprezy. Wszyscy świetnie się wspólnie bawili, rywalizując w różnorodnych konkurencjach sportowych. Przede wszystkim liczyło się jednak wspomniane uczestnictwo w tej wyjątkowej, integracyjnej imprezie.

Jak podkreślają organizatorzy tego wydarzenia paraspartakiada zyskuje na prestiżu. Świadczy o tym nie tylko zwiększająca się stale liczba uczestników, ale także osób, które chętnie wspierają finansowo i obejmują przedsięwzięcie honorowym patronatem. Paraspartakiada na stałe wpisała się w kalendarz imprez miejskich, a osoby niepełnosprawne czekają na nią cały rok. Uczestnicząc w paraspartakiadzie mają szanse i okazje, by pokazać, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

Podczas tegorocznej imprezy puchar prezydenta RP za zwycięstwo w poprzedniej edycji rywalizacji sportowej paraspartakiady odebrał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Będzinie.

Organizatorami tegorocznej paraspartakiady byli: Stowarzyszenie Neuron Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym z Dąbrowy Górniczej, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej i Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.

Patronat honorowy nad paraspartakiadą objęli prezydent Dąbrowy Górniczej, biskup sosnowiecki oraz wojewódzki kurator oświaty w Katowicach. Jednym z patronów medialnych wydarzenia był także Dziennik Zachodni.

Impreza została dofinansowana z funduszy PFRON, Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz sponsorów.

Źródło: oprac. za niedziela.pl i Dziennikiem Zachodznim. Zdjęcie: diecezja sosnowicka.pl.

28 listopada 2021