Imigranci

Coraz więcej cudzoziemców chce pracować w Polsce

Liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, rośnie. Wielu z nich chce zostać w naszym kraju na dłużej, dlatego decydują się na założenie własnej firmy. Coraz częściej jest to franczyza.

Według danych ZUS na koniec czerwca 2021 roku, w Polsce zarejestrowanych było blisko 818,8 tys. obcokrajowców, aż o 35,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Obecnie obserwujemy znaczący napływ cudzoziemców i systematyczny wzrost liczby wydawanych pozwoleń na pobyt i pracę. Powoli wracamy do tego, co było pod koniec 2019 r., kiedy ich liczba przekraczała dwa miliony (na początku 2020 r. z powodu pandemii z naszego kraju wyjechało wielu cudzoziemców).

Wśród obcokrajowców największą grupę stanowią Ukraińcy (73,7 proc.) Na koniec czerwca mieszkało ich w Polsce ponad 603 tys., a zatem o niemal 40 proc. więcej niż w 2020 r. Pozostałe grupy to Białorusini, Rosjanie oraz Niemcy.

Wśród 818772 zarejestrowanych obcokrajowców blisko 60 proc. jest pracownikami, prawie 23 tys. prowadzi działalność gospodarczą, a pozostali objęci są innymi formami zatrudnienia.

Cudzoziemcy najczęściej zamieszkują duże polskie miasta. W Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu mogą liczyć na większą stabilizację zatrudnienia, rozwój zawodowy oraz satysfakcję z wykonywanego zajęcia i pensji.

Coraz więcej obcokrajowców, chcąc jeszcze mocniej związać się z Polską, otwiera w naszym kraju swoje biznesy. Zakładają restauracje z rodzimą kuchnią, piekarnie, warsztaty samochodowe, ale nie brakuje też osób, które wybierają sprawdzone sieci franczyzowe.

Przykładem biznesu, w którym rozwijają się obcokrajowcy mieszkający w Polsce, jest sieć Żabka. Wśród 6300 franczyzobiorców jest już kilkudziesięciu przedsiębiorców pochodzących m.in. z Włoch, Ukrainy, Francji czy Kazachstanu.

Źródło: oprac. za money.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

30 grudnia 2021