Przemoc domowa

Co zrobić, gdy jesteś ofiarą przemocy domowej

250 tysięcy osób rocznie jest w Polsce ofiarami przemocy. Tak mówią statystyki policji. Do tej pory to ofiary uciekały z domów. Teraz, gdy  weszła w życie ustawa antyprzemocowa, nowe prawo nakazuje sprawcy przemocy opuścić mieszkanie. Policja może nawet użyć środków przymusu.

Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.

Najważniejsze, o czym powinny pamiętać ofiary przemocy, to nie bać się prosić o pomoc, przede wszystkim policję. Od 1 grudnia wezwany policjant może sam zdecydować o konieczności opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy. Jeśli sprawca mówi, że nie ma gdzie iść, zostanie przewieziony do schroniska dla osób bezdomnych

Przemoc w rodzinie, to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbania, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną.

Jeśli nasze bezpieczeństwo lub bliskich jest zagrożone – natychmiast należy wezwać policję: 112 – ogólny numer alarmowy lub 997 numer alarmowy policji czynne całą dobę.

Można również zadzwonić na „Niebieską Linię” pod numerem 800 120 002 – konsultanci powiedzą co robić.

Niebieska linia jest bezpłatna i czynna całą dobę.

źródło: TVP3

7 grudnia 2020