Uchodźcy z Ukrainy

Caritas Polska tworzy system pomocy dla uchodźców

Choć doraźne wsparcie poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie wciąż jest potrzebne, Caritas przechodzi z działania w trybie kryzysowym do rozwiązań systemowych. W całej Polsce funkcjonuje już ponad 30 centrów pomocy uchodźcom Caritas, które obejmują potrzebujących kompleksową pomocą.

Uchodźcy z Ukrainy potrzebują teraz bardziej kompleksowej pomocy. I właśnie dla nich przygotowano propozycję systemowych działań. Będę one realizowane dzięki 30 centrom pomocy migrantom i uchodźcom. Placówki te są prowadzone przez Caritas diecezjalne (jedną prowadzi także Caritas Polska) i zapewniają różnorodną pomoc, m.in. rzeczową, żywnościową, psychologiczną, w zakwaterowaniu i znalezieniu pracy.

Pionierską strukturą tego typu jest Centrum Pomocy Migrantów i Uchodźców Caritas Polska w Warszawie. Z jego doświadczeń mogą korzystać kolejne powstające centra dla uchodźców.

W latach 2018–2021 stołeczne Centrum Pomocy Migrantów i Uchodźców świadczyło wsparcie dzięki Funduszowi Azylu, Migracji i Integracji. Po zakończeniu tego projektu Centrum funkcjonuje nadal, pokrywając koszty z własnych środków. Od maja placówka działa w przestronnym i nowoczesnym biurze przy ul. Towarowej 25A, starając się zapewnić potrzebującym profesjonalną, specjalistyczną, kompleksową pomoc.

Przypadający 20 czerwca Światowy Dzień Uchodźców warszawskie Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom uczciło organizując festiwal kuchni międzykulturowej. Były dania m.in. z kuchni tadżyckiej, czeczeńskiej, ukraińskiej. Integracyjny walor takich wydarzeń, zdaniem osób pracujących na co dzień z uchodźcami, jest nie do przecenienia.

Wspólne świętowanie i zabawa pomagają uchodźcom zintegrować się między sobą i z przyjmującymi ich polskimi społecznościami. Dla Ukraińców będących pod opieką poznańskiej Caritas dużym przeżyciem był festyn dla polskich i ukraińskich rodzin, zorganizowany przez Centrum Wsparcia Migrantów i Uchodźców Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Impreza stanowiła urozmaicenie codziennych zajęć, prowadzonych w Centrum dla dzieci i dorosłych.

Warszawa i Poznań to tylko dwie z ponad 30 lokalizacji, w których działają już uruchomione przez Caritas Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Dane kontaktowe placówek i informacje o zakresie ich działalności można znaleźć na stronie https://caritas.pl/pomoc-w-polsce/migranci-i-uchodzcy/

Źródło: oprac. za misyjne.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

21 czerwca 2022