Niepełnosprawność

Bydgoszcz. Targi pracy dla niepełnosprawnych

Ponad 2 tysiące osób z niepełnosprawnościami jest wśród bezrobotnych w regionie. Szansą na znalezienie zajęcia były targi pracy, zorganizowane w Bydgoszczy. Targi odbyły się 7 października w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

– Targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami organizowane przez Fundację Aktywizacja to wydarzenie niezwykle ważne. Zmiany, które zaszły w naszej rzeczywistości przez ostatnie półtora roku zapewne nieodwracalnie odmieniły spojrzenie na pracę i funkcjonowanie wielu firm. Stwarza to wiele nowych możliwości dla poszukujących i oferujących pracę, zamykając jednocześnie stare utarte schematy – mówi Michał Świerczyński, specjalista ds. rynku pracy w bydgoskim oddziale Fundacji Aktywizacja. Organizacja działa od ponad 30 lat, od początku wspiera osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy.

Pracownik gospodarczy, pomocnik przy produkcji, czy pracownik administracyjno-biurowy – to oferta dla uczestników targów. Osoby te miały bezpośrednią możliwość nawiązania kontaktu z pracodawcami, którzy licznie dopisali z szeregiem ofert. Było około 15 pracodawców, którzy w swojej ofercie mieli kilkadziesiąt ofert pracy.

Podczas targów osoby szukające pracy (zarówno tej pierwszej, jak i kolejnej: lepszej, bardziej wymagającej) mogły nie tylko zapoznać się z propozycjami firm z regionu i zaprezentować swoją ofertę potencjalnym pracodawcom, nawiązując z nimi bezpośredni kontakt, ale i skorzystać z konsultacji ze specjalistami Fundacji Aktywizacja, m.in., doradcą zawodowym i psychologiem. W wydarzeniu brali udział również eksperci z bydgoskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 stycznia ponad 1000 bezrobotnych niepełnosprawnych osób z regionu podjęło pracę. Ponad 2200 nadal jej szuka. Według danych ok. 3,5 proc. spośród wszystkich bezrobotnych w województwie to osoby niepełnosprawne. W Bydgoszczy jest ich 282.

Źródło: oprac, za Expressem Bydgoskim i TVP3 Bydgoszcz. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels. 

8 października 2021