Niepełnosprawność

Brunów. IX Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych

Po covidowej przerwie, w piątek 4 listopada 2022 roku, w gościnnych progach Pałacu Brunów koło Lwówka Śląskiego, już po raz dziewiąty rozpoczął się Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych.

Pomysłodawcami i głównymi organizatorami Przeglądu był Zespół Placówek Edukacyjno–Wychowawczych w Lwówku Śląskim oraz Fundacja Pomocy Niepełnosprawnym „Płakowice”.

Od początku istnienia niezmiennie celem Przeglądu jest przełamanie stereotypów w stosunku do osób niepełnosprawnych panujących wśród osób zdrowych, uwrażliwianie na potrzeby osób niepełnosprawnych. Pokazanie ich mocnych stron. Niwelowanie barier w uczestniczeniu w życiu społecznym oraz dobra zabawa.

Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych przez lata wpisał się do kalendarza lwóweckich imprez, a dzięki ciężkiej pracy organizatorów wyrobił sobie grono wiernych sympatyków. Na przeszkodzie w organizacji cyklicznej imprezy stanęła pandemia. Ale w tym roku wydarzenie mogło już powrócić.

Do udziału w tegorocznym Przeglądzie zgłosiło się aż 10 zespołów.

  • Po raz pierwszy wystąpiła  na scenie grupa „KOLOROWE NUTKI” z oddziału przedszkolnego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lwówku Śląskim.
  • Zespół wokalno-muzyczny „DEBIUT” z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lwówku Śląskim.
  • Istniejąca od 2016 roku grupa teatralna „NA JEDNEJ NODZE” z Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach, którą tworzą uczniowie klas I i IV.
  • Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jeleniej Górze. Grupę tworzą uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym z klas VI-VIII.
  • Uczniowie z grupy teatralnej z Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze.
  • Działająca od dwóch lat grupa taneczna ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lwówku Śląskim.
  • Uczniowie z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach.
  • Reaktywowana po dwóch latach nieobecności grupa pod nazwą „GUZIK Z PĘTELKĄ” z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu.
  • Grupa podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lwówku Śląskim, która na swoim koncie ma liczne sukcesy, w tym m.in. zdobycie pierwszego miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Bydgoszczy czy wyróżnienia na Ogólnopolskim Festiwalu „Albertiada” we Wrocławiu.
  • Powstała w 2019 roku grupa pod nazwą „FANTAZJA” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lwówku Śląskim.

Teatr, scena, to takie wyjątkowe miejsce, w którym każdy może być, kim chce – księciem, rycerzem, tancerką, czy miss. Przyjmując rolę człowiek wtapia się w zupełnie inną postać. Wkracza w świat wyobraźni, ruchu, muzyki… Przełamuje bariery i pokonuje strach. To bardzo ważne doznania, szczególnie dla osób niepełnosprawnych, które nierzadko spotykają się z odtrąceniem. To właśnie dzięki teatrowi przełamywane są stereotypy. W przedstawieniach widzimy prawdziwych bohaterów a nie osoby niepełnosprawne, na scenie dostrzegamy aktorów i śledzimy to, co chcą nam przekazać. Tu nikt nie dzieli nikogo na mniej lub bardziej sprawnego. Tu liczy się sztuka. I choć w przeglądzie nikt nie wygrywał, to mali aktorzy starali się z całych sił, by wypaść jak najlepiej.

Źródło informacji i zdjęcia: lwowecki.info.

6 listopada 2022