Niepełnosprawność

Biłgoraj. Niepełnosprawni artyści zaprezentowali się na scenie

Po roku przerwy spowodowanej pandemią w piątek 23 października na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury odbył się Przegląd Twórczości Muzyczno-Teatralnej Osób Niepełnosprawnych. To już XVII edycja wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za Krokiem” w Zamościu Koło Terenowe w Biłgoraju.

List do uczestników i organizatorów piątkowego przeglądu skierował prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz. – Dokonania biłgorajskiego koła terenowego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za Krokiem” są powodem do dumy i zasługują na słowa uznania. W codziennej pracy edukacyjnej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej kierują się Państwo przede wszystkim dobrem dziecka, troską o jego jak najlepszy rozwój, empatią i zrozumieniem. Wszystko to przynosi rezultaty. Pozwala podopiecznym na wzrastanie w życzliwej atmosferze, osiąganie samodzielności i zaradności. Słowem daje szansę na dobre i szczęśliwe życie – napisał.

Na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury zaprezentowały się grupy z całej Lubelszczyzny. Reprezentantów miały środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej, domy pomocy społecznej oraz placówki kształcenia specjalnego. Występy oceniało jury. Przegląd odbywał się w reżimie sanitarnym związanym z COVID-19.

Joanna Łukaszczyk, nauczyciel zajęć teatralnych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju i juror przeglądu:

– Teatr jest bardzo pojemną przestrzenią do wyrażania siebie. Stosowany jest terapeutycznie i jako forma pracy twórczej. W teatrze jest ruch, słowo, gest, muzyka i śpiew. Tutaj każdy talent może się pokazać na scenie i realizować swój sposób wyrażenia siebie, czy emocji. To działa na nich bardzo rozwojowo, rozbudza wyobraźnię. Zadziwia mnie, jak pięknie ta niepełnosprawność intelektualna czy fizyczna jest wkomponowana w sztukę. Naprawdę nie widać tego na scenie. Odbieramy tych ludzi jako aktorów, którzy chcą nam coś ze sceny przekazać.

Źródło; oprac. za Polskim Radiem Lublin i bilgorajska.pl. Zdjęcie: bilgorajska.pl.

24 października 2021