Białystok. Zakład Karny przekazał potrzebującym wyremontowane przez więźniów wózki inwalidzkie
Więzienie

Białystok. Zakład Karny przekazał potrzebującym wyremontowane przez więźniów wózki inwalidzkie

Więźniowie z Zakładu Karnego w Białymstoku przekazali potrzebującym wózki inwalidzkie naprawione w ramach akcji „Tacy sami za kratami”. Po dwa odrestaurowane wózki trafiły do Caritasu i do gminy Turośń Kościelna. Po sukcesie poprzedniej i tegorocznej edycji w zakładzie karnym planowane są dalsze remonty sprzętu. Głównym celem inicjatywy jest resocjalizacja przestępców i pomoc potrzebującym.

Akcja nie jest nowym pomysłem. Pierwsze działania były podejmowane w latach 2013 i 2015. W ubiegłym roku reaktywowano inicjatywę. Udało się tym samym wyremontować dwa wózki. W tym roku ilość naprawionych pojazdów została podwojona.

Renowacja sprzętu odbywała się w dwóch fazach. Najpierw miały miejsce naprawy mechaniczne, a następnie wózki trafiły do obszycia. Jak tłumaczą więźniowie, według możliwości spędzali przy sprzęcie od dwóch do sześciu godzin dziennie. Po gotowe wózki zgłosił się Caritas. W Zakładzie Karnym w Białymstoku przy ulicy Hetmańskiej doszło do przekazania sprzętu. Przedstawiciele organizacji charytatywnej nie kryli zadowolenia.

W tym roku dzięki zaangażowaniu osadzonych udało się odnowić większą ilość sprzętu. Tym samym po wózki zgłosiła się również gmina Turośń Kościelna.

Odremontowany sprzęt został zapakowany do samochodów i przetransportowany do odpowiednich placówek. Ma teraz służyć najbardziej potrzebującym.

źródło: oprac. za Kurierem Porannym

11 czerwca 2021