Aktualia

Białystok. Stowarzyszenie „My dla innych” wspiera dzieci z Charkowa

Białostockie Stowarzyszenie „My dla Innych” przekazało 21 września paczkę przyborów szkolnych dla niepełnosprawnych uczniów z Charkowa. Przez trwającą wojnę uczą się zdalnie, ale walczą o odbudowanie swojej szkoły.

Kredki, ołówki, długopisy, piórniki, zeszyty i książki, podarowali podopieczni Stowarzyszenia „My Dla Innych” dla dzieci ze Szkoły Specjalnej w Charkowie.

Jak przyszedł wrzesień to było tak, że może mogą się przydać im, dzieciom, przybory szkolne, a że my mieliśmy mało tych przyborów no to zorganizowaliśmy zbiórkę, że może też im tak pomoże – wyjaśnia Jędrzej Janiszewski.

Podczas ubiegłorocznej wizyty podopiecznych Stowarzyszenia „My dla Innych” w Charkowie, odbyły się wspólne wycieczki, warsztaty i zajęcia artystyczne. Rok później, rzeczywistość brutalnie się zmieniła. Byli w trakcie przygotowań do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, gdy na początku lipca, w budynek szkoły uderzyły dwie rakiety balistyczne. Zniszczenia są ogromne.

Rakiety uderzyły w sam środek szkoły. Wszystkie okna i drzwi są powybijane, wszystko jest zniszczone, nie mamy możliwości by się tam uczyć. Dzieci uczą się zdalnie w bezpiecznych rejonach Ukrainy, albo wyjechali za granicę, w taki sposób szkoła cały czas funkcjonuje – opisuje wojenny koszmar Galina Kuklina, dyrektor Charkowskiej Specjalnej Szkoły dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych

W charkowskiej szkole specjalnej, uczy się blisko dwieście pięćdziesięcioro dzieci, głównie słabowidzących lub niewidomych. Z dnia na dzień musieli przystosować się do lekcji w stanie wojny.

W pomoc mieszkańcom Ukrainy, białostockie stowarzyszenie włączyło już na samym początku wojny i cały czas otacza opieką uchodźców wojennych trafiających do Polski. Jak tłumaczy prezes stowarzyszenia, Rafał Średziński – Cały czas trwa akcja, że osoby które docierają do nas z Ukrainy, uciekając przed strasznymi rzeczami, czasem przyjeżdżają bez niczego, mogą u nas za darmo się wyposażyć i ubrać. 

Dyrekcja i przede wszystkim uczniowie z Charkowa mają nadzieję, że gdy wojna się skończy będą mogli wrócić do szkolnych ławek. Trwają już prace nad odbudowaniem placówki.

Źródło: bialystok.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

22 września 2022