Niepełnosprawność

Białystok. Fundacja A jak… od 5 lat pomaga dzieciom z autyzmem

Właśnie przypada piąta rocznica utworzenia Fundacji A jak…, która setkom dzieci i ich rodziców z województwa podlaskiego udziela wsparcia w zmaganiach z autyzmem. Dotychczas zrealizowali dziesiątki projektów, tysiące godzin zajęć. Uczą, szkolą, edukują. 

To dzięki ich działaniom zmienia się postrzeganie osób ze spektrum autyzmu, a dzieciaki i ich rodzice otrzymują wsparcie, które pozwala „normalne życie” wynosić poza sferę marzeń.

Historia zaczęła się w 2017 roku. Fundację A jak… postanowiły stworzyć osoby zajmujące się profesjonalnie diagnozą i terapią osób z autyzmem, które w 1998 roku współtworzyły pierwszą w regionie północno-wschodniej Polski specjalistyczną placówkę w tym zakresie.

Na przestrzeni pięciu lat Fundacja A jak… objęła swoją pomocą kilkaset rodzin z województwa podlaskiego. W jej ramach blisko 100 dzieci objęto profesjonalną diagnozą w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu. Pracownicy Fundacji, prowadząc działalność odpłatną i projektową, zrealizowali prawie 1 500 godzin terapii indywidualnej, ponad 600 godzin terapii grupowej, przeszkolili kilkuset nauczycieli podnosząc ich kompetencje i zwiększając świadomość na temat potrzeb osób ze spektrum autyzmu i sposobów ich zaspokajania.

W ramach prowadzonych od 2020 roku zajęć z Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, specjaliści z Fundacji przeprowadzili ponad 2 500 godzin zajęć terapeutycznych. W ciągu pięciu lat w prowadzonym przez Fundację Punkcie Przedszkolnym Ala i As ponad 20 dzieci zostało objętych specjalistyczną kompleksową terapią i edukacją, co w kilku przypadkach dało szansę realizacji dalszej edukacji w placówkach ogólnodostępnych.

W Polsce żyje ok. 400 tys.osób z ASD, co wraz z członkami ich rodzin daje społeczność liczącą blisko trzy miliony.. Problem narasta, według danych WHO w Unii Europejskiej cierpi na nie pięć milionów ludzi. Wyniki szeroko zakrojonych badań, przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, wskazują, że jedno na 66 dzieci ma objawy ze spektrum autyzmu.

Założyciele Fundacji przekonują, że istotne jest jak najwcześniejsze wykrycie zaburzeń i następnie prowadzenie odpowiednio dopasowanej terapii.

W ramach Programu Wczesnego Wykrywania Zaburzeń Komunikowania się oraz rozwoju społecznego, realizowanego przez Fundację A jak… we współpracy z Fundacją Synapsis, przy wsparciu  Urzędu Miejskiego w Białymstoku, badaniami przesiewowymi w trzech edycjach objęto łącznie ponad 2 000 dzieci w wieku 16-30 miesięcy, uczęszczających do miejskich żłobków. Jest to jeden z flagowych programów realizowanych przez Fundację. Wczesne wykrywanie traktuje się obecnie na całym świecie jako jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów.

Źródło: oprac. za ddb24.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

5 czerwca 2022