Niepełnosprawność

Będzie nowy algorytm finansowania warsztatów terapii zajęciowej

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje obecnie nad rozporządzeniem zmieniającym algorytm przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. Chodzi m.in. o wyższe dofinansowanie dla warsztatów terapii zajęciowej (WTZ).

Rząd wycofał się z wcześniejszych planów, aby wesprzeć te placówki pomocą związaną z wysoką inflacją. Na takie rozwiązanie nie zgodziły się same WTZ-y, jak informuje Ogólnopolskie Forum WTZ. Zamiast tego ma wzrosnąć algorytm udzielanych przez państwo na ten cel środków.

– Pan minister Wdówik zaznaczył, że zaproponowana kwota wzrostu, nie będzie już podlegać negocjacjom – piszą w podsumowaniu spotkania ze stroną rządową przedstawiciele Forum. 

Poruszono także kwestię rewizji wynagrodzeń dla pracowników warsztatów. Jak informują, Tomasz Maruszewski, zastępca prezesa Zarządu PFRON ds. Finansowych, podkreślił, że obecnie opracowywany jest plan budżetowy Funduszu na rok 2023, i że możliwe jest podniesienie algorytmu finansowania dla WTZ-ów, jednak na ten moment nie wiadomo w jakiej kwocie.

W Polsce jest obecnie 726 WTZ-ów, w których wsparcie otrzymuje ok. 28 tys. dorosłych osób z niepełnosprawnością, głównie intelektualną. Celem WTZ-ów jest aktywna rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych najbardziej narażonych na wykluczenie.

Źródło: oprac. za prawo.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.algorytm, WTZ, porozumienie, finansowanie WTZ, MRiPS,

25 sierpnia 2022