Przemoc domowa

Badanie Eurobarometru. Pandemia spowodowała gwałtowny wzrost przemocy wobec kobiet

Trzy na cztery kobiety w Unii Europejskiej uważają, że pandemia wirusa COVID-19 spowodowała wzrost przemocy fizycznej i psychicznej, która bezpośrednio ich dotyczy – wynika z badania Eurobarometru opublikowanego 4 marca.

Zlecony przez Parlament Europejski przed Dniem Kobiet sondaż wykazał, że 77 proc. kobiet w Unii Europejskiej uważa, że pandemia spowodowała wzrost przemocy ze względu na płeć w ich krajach. W Grecji i Portugalii uważa tak dziewięć na dziesięć respondentek.

Na pytanie o to, jak rozwiązać ten problem, 58 proc. ankietowanych kobiet odpowiedziało, że należy ułatwić zgłaszanie przypadków przemocy ze względu na płeć.

Około jedna trzecia kobiet stwierdziła również, że pandemia miała negatywny wpływ na ich sytuację ekonomiczną.

Z raportu wynika, że kobiety doświadczały różnego rodzaju przemocy – fizycznej, seksualnej, psychicznej. Niektóre były bite, innym partnerzy odmawiali nawet jedzenia i pieniędzy. „Otrzymaliśmy też zgłoszenia o nowych rodzajach przemocy, o których wcześniej nie informowano, w tym o sekstingu. Ponieważ podczas blokad coraz więcej dziewcząt i kobiet miało dostęp do internetu, niektórzy mężczyźni grozili, że jeśli nie zapłacą im pieniędzy, opublikują ich kompromitujące zdjęcia” – powiedziała Mariam Zemouri, przewodnicząca Koalicji Israr – marokańskiej sieci na rzecz praw kobiet.

„Przemoc wobec kobiet nie jest nieunikniona. Zmiana jest możliwa, a teraz nadszedł czas, by podwoić nasze wysiłki, abyśmy wspólnie mogli wyeliminować przemoc wobec kobiet i dziewcząt do 2030 r.” – przekonywał Sekretarz Generalny ONZ António Guterres.

Źródło: oprac. za ofeminin,pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

7 marca 2022