Przemoc domowa

Apel Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. W pandemii konieczna jest wzmożona czujność na sygnały dotyczące przemocy w rodzinie

Badania pokazują, że w sytuacjach trudnych i w pewnym sensie nadzwyczajnych nasila się przemoc wobec kobiet i dzieci. Do tych „nadzwyczajnych” sytuacji zaliczyć można stan pandemii COVID-19. Stąd Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wskazuje na potrzebę wzmożonej czujności na sygnały mogące świadczyć o przemocy.

Jak podkreśla NIPiP, raporty z Chin, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy ze Stanów Zjednoczonych wskazują na poważny wzrost liczby przypadków przemocy w rodzinie od czasu wybuchu pandemii. Potwierdzają to także polskie organizacje pozarządowe – od końca marca 2020 roku rejestrują zwiększoną liczbę zgłoszeń przypadków przemocy i próśb o pomoc. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) apelują do służb i instytucji o wzmożona czujność w kontaktach z rodzinami i zwracanie uwagi na sygnały, które mogą świadczyć o przemocy.

„Bądź uważna/uważny na sygnały, które mogą wzbudzić podejrzenie, że masz do czynienia z osobą doznającą przemocy w rodzinie” – alarmuje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Jak przypomina, jeżeli ktoś nie wie co zrobić i jak zareagować w sytuacji zawodowego kontaktu z ofiarą przemocy w rodzinie, może skonsultować się z pracownikami działającego na zlecenie PARPA Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, w ramach którego działa telefon dla przedstawicieli służb (22 250 63 12 w każdą środę w godz. 10.00–13.00).

Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych:

– Przedstawiciel ochrony zdrowia ma obowiązek zapytać o źródło pochodzenia ran, podbiegnięć krwawych itd. To nie jest kwestia taktu, szanowania prywatności pacjenta – to ustawowy obowiązek wynikający z przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i Rozporządzenia w sprawie procedury „Niebieskie Karty”. Tymczasem podczas rozmowy z osobą krzywdzoną można spodziewać oporu z jej strony i zapewniania, że wszystko jest w porządku. Ale może też się zdarzyć, że osoba z ulgą przyjmie pytania i możliwość opowiedzenia komuś o tym, co ją dręczy. Żadna sytuacja nie zwalnia z działania, jeśli tylko istnieje  podejrzenie, że w rodzinie dochodzi do przemocy. Każde spotkanie z domniemaną ofiarą krzywdzenia powinno skutkować wszczęciem procedury „Niebieskiej Karty” poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta A” i przekazania go niezwłocznie do Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego. Taki zespół działa w każdym mieście, gminie.

źródło: Polityka Zdrowotna

5 stycznia 2021