News, Niepełnosprawność

Apel do prezydenta i premiera w sprawie wsparcia domów pomocy społecznej

Pandemia koronawirusa uderza głównie w ludzi starszych i schorowanych, w tym także w mieszkańców domów pomocy społecznej oraz ich opiekunów. Dlatego też Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, wsparte przez liczne organizacji pozarządowe, wystosowało apel do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Sygnatariuszy apelu, który ma formę listu otwartego, piszą we wstępie, że w związku z pandemią COVID-19, wyrażają bardzo duże zaniepokojenie sytuacją ponad 150 tysięcy osób przebywających w instytucjach stałego pobytu w ramach pomocy społecznej (m.in. domy pomocy społecznej, ośrodki wsparcia) i opieki zdrowotnej (m.in. zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, szpitale psychiatryczne). Osoby te są obecnie w sytuacji trudniejszej niż kiedykolwiek.

Następnie sygnatariusze opisują sytuację, która ma już miejsce w Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Podkreślając przy tym, że w krajach tych umarły już tysiące mieszkańców domów pomocy społecznej (często 40-50 proc. mieszkańców poszczególnych instytucji) i innych instytucji całodobowych, a przypadki zaniedbań są porażające (m.in. porzucenie mieszkańców czy pozbawienie jedzenia). W związku tym sygnatariusze zaznaczają, że jeśli podobny kryzys nawiedzi Polskę, umrzeć może nawet jedna trzecia mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, a zatem ponad 40 tysięcy osób z niepełnosprawnościami i seniorów, a pozostałych czekają bardzo bolesne skutki, zarówno znaczne pogorszenie stanu zdrowia fizycznego (np. na skutek odleżyn), jak i psychicznego (np. traumy).

Ryzyko zakażenia koronawirusem i śmierci mieszkańców instytucji całodobowych jest radykalnie wyższe niż w przypadku innych grup. Do tego dochodzi ryzyko nadużyć związanych z pozostawaniem w izolacji, zaniedbania, a nawet porzucenia. Sytuacje te, niezależnie od ryzyka związanego z koronawirusem, mogą w obecnej sytuacji doprowadzić do zapaści zdrowia i śmierci. W sytuacji braku podjęcia natychmiastowych, skoordynowanych i szeroko zakrojonych działań mieszkańców instytucji całodobowych może czekać masowa tragedia i kryzys humanitarny niespotykanej skali – czytamy w liście.

W drugiej części listu przedstawione są konkretne propozycje.

Apelujemy o niezwłoczne wprowadzenie następujących rozwiązań:

1. Powołanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego (ZZK) ds. osób z niepełnosprawnościami przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

2. Uszczegółowienie Instrukcji MRPiPS dla instytucji stałego pobytu oraz świadczenia usług społecznych.

3. Zapewnienie ciągłości świadczenia usług osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym (w tym poprzez wykorzystanie zasobów Wojsk Obrony Terytorialnej).

4. Utworzenie w samorządach bazy osób wymagających wsparcia i sieci instytucji wspierających.

5. Monitorowanie sytuacji mieszkańców instytucji stałego pobytu oraz osób korzystających z usług społecznych.

Sygnatariusze listu deklarują pełną współpracę przy działaniach zapobiegawczych oraz interwencyjnych.

List opublikowany został w niedzielę (5 kwietnia br.), a lista jego sygnatariuszy ustawicznie wzrasta. Organizacje, które chciałyby się dołączyć, powinny zgłaszać się pod adresem e-mailowym: biuro@pfon.org.

źródło: RMF 24

6 kwietnia 2020