Alpakoterapia – nowa terapia w Zespole Szkół Specjalnych w Grójcu
News, Niepełnosprawność

Alpakoterapia – nowa terapia w Zespole Szkół Specjalnych w Grójcu

W tym roku szkolnym po powrocie z wakacji na uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu czekała niespodzianka. Zajęcia z animaloterapii zostały rozszerzone o alpakoterapię.

Alpakoterapia jest jedną z form zooterapii. Kluczową rolę odgrywają tu alpaki, które są zwierzętami niezwykle przyjaznymi, towarzyskimi i łagodnymi. Ich dużym atutem jest niezwykle przyjemne w dotyku, miękkie runo. Dzięki ich pogodnemu usposobieniu obcowanie z nimi skutecznie poprawia samopoczucie, a zajęcia z ich udziałem dodatkowo wspierają specjalistyczne terapie.

Bliski kontakt z alpakami wycisza, relaksuje, uspokaja i poprawia nastrój, ale także kształtuje kompetencje społeczne oraz komunikacyjne, pomaga w przełamywaniu barier psychicznych, pokonywaniu lęków, budowaniu pewności siebie. Ponadto zajęcia z alpakami stymulują układ nerwowy i rozwój psychospołeczny dzieci oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Z uwagi na szereg korzyści, jakie niesie ze sobą bezpośredni kontakt z alpaką, ten rodzaj terapii zaleca się dzieciom: z zaburzeniami nerwicowymi, lękowymi bądź depresją, problemami emocjonalnymi, niepełnosprawnością ruchową, przechodzącym rehabilitację po chorobach i kontuzjach oraz urazach, z zespołem Downa, autyzmem,mózgowym porażeniem dziecięcym, niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Aspergera, nadpobudliwością psychoruchową, trudnościami w nauce, zaburzeniami zachowania, chorobą nowotworową, obniżoną samooceną, po traumatycznych doświadczeniach, samotnym.

źródło: ZSS Grójec

30 września 2020