News

Akcja „One Billion Rising — Nazywam się Miliard”. Stop przemocy wobec kobiet

„One Billion Rising— Nazywam się Miliard” to ogólnoświatowy protest przeciwko przemocy wobec kobiet. Polska po raz pierwszy do tej wyjątkowej akcji przyłączyła się w lutym 2013 r. — wtedy wzięło w niej udział 30 miejscowości. Z roku na rok, liczba uczestników rośnie, kolejne miasta dołączają do wydarzenia, aby wesprzeć ofiary przemocy seksualnej i fizycznej. 

Nazywam się Miliard

Pomysłodawczynią akcji była Eve Ensler, amerykańska dramatopisarka, aktywistka ruchu feministycznego i działaczka antyprzemocowa. Po fali gwałtów, które miały miejsce w USA w 2011 r., napisała — „Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!”

– Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami – wskazywała. – To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie…

„Tańcząc, rządzę swoim ciałem”

Ensler rozpoczęcie akcji zapowiedziała na 14 lutego 2013 r. Od tamtej pory, w walentynki, uczestnicy w różnych miejscach na całym świecie spotykają się, by tańczyć. Taniec jest dla nich wyrazem sprzeciwu oraz buntem przeciwko przemocy i dyskryminacji wobec kobiet. „Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc, rządzę swoim ciałem…”

Co roku podczas wydarzenia poruszane były trudne tematy dotyczące m.in.: gwałtów, praw dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy, przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, molestowania seksualnego czy gwałtu na randce.

To nie wszystko. Do akcji dołącza coraz więcej kobiet, z różnych kultur i zakątków świata, opowiadając o kolejnych formach przemocy, z którymi mierzą się na co dzień: przemocą ekonomiczną, rasizmem, przemocą ze względu na płeć, przemocą spowodowaną przez wojny czy korupcję, a to tylko wierzchołek góry lodowej.

Globalny protest — stop przemocy wobec kobiet

Celem akcji jest wsparcie wszystkich kobiet i dziewcząt, które doświadczają przemocy. To ważne, aby mówić o tym głośno, ponieważ to trudny temat, który zwykle jest zamiatany pod dywan. Nie możemy godzić się na wszechobecną kulturę gwałtu, dlatego musimy zabrać głos. Polska wersja wydarzenia „Nazywam się Miliard” to hołd dla wszystkich ofiar przemocy, zaproszenie do tańca, globalny protest i akt solidarności. Nadzieja na lepsze jutro nie wystarczy, tutaj potrzebne są zdecydowane kroki. Walentynki, 14 lutego to Dzień Zakochanych, pamiętajmy jednak, że miłość można okazywać na różne sposoby. W ten szczególny dzień przekażmy więc trochę miłości wszystkim kobietom, które doświadczyły przemocy w swoim życiu.

Źródło: Ofeminin/feminoteka.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

15 lutego 2023