Niepełnosprawność

500 mln zł na budowę 74 centrów opiekuńczo-mieszkalnych dla niepełnosprawnych

Dzięki rządowemu wsparciu w kwocie 500 mln zł z Funduszu Solidarnościowego w Polsce powstaną 74 centra opiekuńczo-mieszkalne. Do 2024 r. rząd na tym cel przeznaczy 500 mln zł – zapowiedziała w środę (24 listopada br.)  minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

„Są to placówki dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są to małe placówki, bo zależy nam, żeby panowała w nich rodzinna, kameralna atmosfera i aby te osoby były objęte odpowiednim wsparciem. Na ten moment mamy podpisane już 74 umowy na budowę centrów-opiekuńczo mieszkalnych. Niebawem pierwsze centra będą powstawały. Do 2024 r. na ten cel przeznaczymy 500 mln zł” – mówiła Marlena Maląg, wręczając promesę na ponad 2,5 mln zł na budowę takiego centrum w Myślenicach.

Centrum opiekuńczo-wychowawcze w Myślenicach będzie przeznaczone dla 17 osób. Znajdą się w nim miejsca dla opieki całodobowej, ale także dla opieki dziennej. Będą też miejsca dla opieki wytchnieniowej. Wsparcie rządowe dla placówki w Myślenicach wynosi ponad 2,5 mln zł. Pieniądze na realizację programu pochodzą z Funduszu Solidarnościowego. Resztę, czyli 1,1 mln zł dopłaci samorząd. Otwarcie centrum zaplanowano na czerwiec 2023 r.

Opiekunowie  osób niepełnosprawnych  od dawna zgłaszali, potrzebę utworzenia ośrodków dla wkraczających w dorosłość, młodych niepełnosprawnych, którzy dziś pozostawiani są sami sobie – centrum jest odpowiedzią na ten apel. Całodobowy ośrodek mieszkalny dla niepełnosprawnych ma stanowić nowa jakość w polityce wspierania  osób niepełnosprawnych.

Źródło: oprac, za wnp,pl i Radiem Kraków. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

25 listopada 2021