Wykluczenie cyfrowe

40 milionów na dostęp do szybkiego internetu

W ramach działań dążących do zapewnienia mieszkańcom Polski dostępu do szybkiego internetu, w maju ogłoszono pilotażowy nabór wniosków o dofinansowanie gminnych projektów budowy sieci szerokopasmowych ze środków Funduszu Szerokopasmowego. 

Nabór wniosków trwał od 27 maja do 27 czerwca 2022 r. W naborze mogły brać udział wszystkie gminy w Polsce. W tym czasie wpłynęło 39 wniosków. To pokazuje jak ważne dla gmin jest zapewnienie ich mieszkańcom dostępu do szerokopasmowych połączeń internetowych po to, aby bez problemów mogli pracować, komunikować się czy korzystać z licznych e-usług publicznych.

Samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze z Funduszu Szerokopasmowego na budowę szybkich sieci telekomunikacyjnych. Maksymalne dofinansowanie to 5 000 000 złotych, stanowiących do 80 proc. wartości wydatków kwalifikowanych projektu. Oceny wniosków dokonywała Komisja Oceny Projektów zgodnie z kryteriami określonymi w ogłoszeniu o naborze.

Polska obecnie jest placem budowy nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych. Ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa powstanie ponad 100 tys. km sieci światłowodowych w całym kraju. W latach 2021-2027 w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy przeznaczymy ponad 2 mld euro na dalszą pomoc w rozwoju szybkiego Internetu na obszarach, tzw. cyfrowych białych plam. To kolejne setki tysięcy kilometrów infrastruktury i co najmniej 1,6 mln gospodarstw domowych podłączonych do ultraszybkiego Internetu!

Wszyscy wnioskodawcy zostaną indywidualnie poinformowani o otrzymanej ocenie oraz o rekomendacji lub braku rekomendacji udzielenia dotacji celowej.

Źródło: PAP. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

9 sierpnia 2022