Imigranci

20 czerwca – Światowy Dzień Uchodźcy

W niedzielę 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy – święto, które ma upamiętniać odwagę i siłę uchodźców i uchodźczyń do stworzenia sobie nowego miejsca na ziemi. Z tej okazji Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie zorganizowała pokaz filmu dokumentalnego „Pomiędzy” o imigrantkach i imigrantach we współczesnej Polsce. Premiera odbyła się 20 czerwca o godzinie 18:00 na YouTube.

Uciekali przed wojną, prześladowaniem, szukali szansy na lepszą edukację dla siebie i swoich dzieci. Bezpieczną przystań znaleźli w Polsce. Dokument Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki pokazuje pięć osób w różnym wieku, różnej płci, odmiennej narodowości. Łączy ich jeden wspólny cel: wyruszyć do nowego, lepszego świata. Desi, Elmi, Kim, Miriam, Zoi, tak jak wielu imigrantów i imigrantek, pomimo braku znajomości kultury i języka, setki kilometrów od domu, musieli poradzić sobie w nowej rzeczywistości, zaadaptować do obcego świata. Wyruszyli ze swoich ojczyzn, zostawiając dorobek życia, często rodzinę i przyjaciół, by dać sobie i swoim najbliższym szansę na lepsze życie. Dokument opowiada o tym, co udało się im osiągnąć, a co stracili bezpowrotnie, o tym, jakie mają plany na przyszłość i czy w końcu odnaleźli swoją tożsamość pomiędzy krajami, kontynentami, czy jednak są zawieszeni gdzieś pomiędzy.

Film „Pomiędzy” jest częścią projektu Exilium, który Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie realizuje aby pokazać zjawisko migracji jako integralny proces funkcjonowania nowoczesnych, zróżnicowanych społeczeństw w kontekście globalnych zależności. Projekt prowadzony jest we współpracy z doświadczonymi trenerkami i trenerami oraz aktorkami i aktorami. Zawiera on różnorodną ofertę bezpłatnych działań edukacyjnych poświęconych migracjom. Skierowany jest w pierwszej kolejności do młodzieży szkolnej, ale także do studentów i studentek oraz kadry pedagogicznej. Więcej informacji o Exilium na stronie: pl.boell.org/pl/o-migracji-w-polsce

Joanna Maria Stolarek, dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie:

Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców z kwietnia 2021 r. ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada aktualnie prawie 470 tys. osób głównie z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Jak podaje Urząd to wzrost o 5 proc. względem zeszłego roku. Polska historycznie jest krajem wielu kultur i tożsamości, także cieszymy się, że ostatnie lata pokazują powrót do tradycyjnej polskiej otwartości. Chcielibyśmy, żeby szła za tym także tolerancja i akceptacja odmienności. Korzyść w sytuacji przyjmowania imigrantów jest przecież obopólna – kraj przyjmujący może pomóc imigrantom i imigrantkom w integracji, ale także odwrotnie, osoby przyjeżdżające wzbogacają społeczeństwo, dają szansę na budowania lepszej przyszłości opartej na otwartości i różnorodności.

***

Fundacja im. H. Boella w Warszawie jest przedstawicielstwem niemieckiej fundacji zielonej polityki działającej w 60 krajach na rzecz zrównoważonego rozwoju, ponadkulturowego porozumienia i  edukacji. Wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego, prawa człowieka, proekologiczne działania, wydaje także publikacje poświęcone tym zagadnieniom.

źródło: oprac. za publikacją z serwisu Nawserii

20 czerwca 2021