News

2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Na sobotę, 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W geście solidarności, co roku na niebiesko świecą najbardziej znane obiekty na świecie. Celem ustanowionych przez ONZ w 2007 roku obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz podkreślanie, jak ważne jest wyrównywanie szans i wspieranie potencjału osób ze spektrum. 

Symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski, który 2 kwietnia rozświetla najpopularniejsze obiekty na świecie – m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro czy operę w Sydney.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Żyją z nim jednak przecież także rodzice, rodzeństwo, krewni, opiekunowie. Liczba osób, których dotyczy autyzm, jest więc znacznie większa i może wynosić nawet 3 mln.

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Może wpływać na osoby nim dotknięte na bardzo różne sposoby. Dlatego też używa się określenia „spektrum autyzmu”, ponieważ objawia się inaczej u każdej osoby.

W spektrum znajdują się zarówno osoby, które mają problemy z mową, koncentracją i funkcjonujące na poziomie niepełnosprawności intelektualnej, jak i osoby całkowicie samodzielne i realizujące się zawodowo.

Osoby będące w spektrum autyzmu często miewają problemy z interakcjami społecznymi. Trudno zrozumieć im zachowania innych ludzi, ich nastawienie i intencje. Mogą mieć trudności w rozumieniu gestów i odczytywaniu mimiki twarzy. Przez to trudniej nawiązywać im relacje.

Osoby ze spektrum mogą mieć również tendencję do powtarzania określonych czynności, życia według określonego rytmu. Jego zakłócenie może być dla nich bardzo obciążające. Często mają wyjątkowe, nietypowe zainteresowania, którym poświęcają dużo czasu. Mogą interesować się konkretną, wąską dziedziną wiedzy.

Niektóre osoby ze spektrum mogą odczuwać zwykłe bodźce jako mało intensywne albo zbyt intensywne. Duże nagromadzenie bodźców zewnętrznych bywa dla nich stresujące i niekomfortowe.

Oczywiście każda osoba w spektrum jest inna, wymienione objawy nie muszą dotyczyć każdej z nich. Autyzm jest bardzo szerokim pojęciem i trudno wyszczególnić wspólne cechy charakterystyczne.

Źródło – Internet. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

2 kwietnia 2022