Video

Żory. Nowy plac zabaw dla osób niepełnosprawnych

Na takie miejsce czekaliśmy długo i wreszcie jest – cieszą się w Żorach. Na tamtejszym osiedlu Księcia Władysława powstał pierwszy w mieście plac zabaw dla osób z niepełnosprawnościami.

Jest bezpieczny i nowoczesny, wyposażony w wiele urządzeń z których mogą korzystać dzieci niepełnosprawne ale także na przykład ich sprawne rodzeństwo czy rówieśnicy.

Na placu znajdują się urządzenia, dzięki którym udział w zabawie mogą brać dzieci niepełnosprawne. To między innymi wagowa huśtawka dla wózków inwalidzkich, zestaw huśtawek dla osób z dużą niepełnosprawnością czy urządzenia do ćwiczenia równowagi.

– Wykorzystujemy je do zabawy ale także w procesie rehabilitacji – mówi fizjoterapeuta Marta Smal, która często przychodzi tam z podopiecznymi Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. – Mamy bardzo fajne urządzenie, jakby powiedzieć zabawy muzyczne, gdzie doświadczamy za pomocą zmysłu słuchu, ponieważ nasze dzieci mają ograniczenia wzrokowe czy słuchowe, to tu możemy wykorzystać takie urządzenia muzyczne, gdzie wydobywają dźwięki, różne faktury dotykowe, na tej fajnej huśtawce możemy sprawdzić umiejętności koordynacji, równowagi. Jestem fizjoterapeutą, więc tutaj mogę też prowadzić zajęcia takie troszeczkę inne, bardziej kreatywne, dostosowane, indywidualne do potrzeb naszych dzieci.

Źródło informacji i zdjęcia: radio90.pl.

27 lipca 2023