Niepełnosprawność

Złotoryja. Pierwszy lokator pierwszego mieszkania chronionego

Pierwszego lokatora ma mieszkanie chronione, które Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotoryi stworzył dla osób niepełnosprawnych psychicznie. 

Powstało dzięki dotacji z programu „Za życiem”, z myślą o mieszkańcach miasta o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z zaburzeniami psychicznymi, a także upośledzonych umysłowo. Znajduje się na parterze w budynku wielorodzinnym przy ul. Karola Miarki. Mogą w nim zamieszkać dwie osoby. Liczy 32 m kw. i składa się z dużego pokoju z aneksem kuchennym, łazienki z toaletą i przedpokoju.

Jest wykończone w dość wysokim standardzie, a przy tym przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie ma tu progów, a drzwi mają szerokość 90 cm. Odpowiednio wyposażona jest też łazienka, gdzie pod prysznic można wjechać wózkiem inwalidzkim. Jest też łóżko rehabilitacyjne, z dużym zakresem regulacji, które ułatwia pracę opiekunkom. Ciepłą wodę zapewnia bojler a ogrzewanie – piec akumulacyjny zasilany energią elektryczną.

Mieszkanie stoi gotowe od zeszłego roku, MOPS miał jednak problemy ze znalezieniem wśród swoich podopiecznych osób spełniających kryteria programu i chętnych do przeprowadzki.

Pierwszy lokator odżył psychicznie w nowym miejscu zamieszkania, jest wypoczęty, wyspany. Zawsze mieszkał z rodziną, więc teraz wielu rzeczy musi się uczyć. Pomaga mu w tym opiekunka z MOPS-u, która przychodzi 3 razy w tygodniu na 2 godziny. Wspiera go przy robieniu zakupów, przygotowywaniu posiłków, sprzątaniu czy załatwianiu spraw urzędowych. Dba też o to, by nie zatracił kontaktów społecznych.

Lokal przy ul. Miarki należał do miasta. Został wyremontowany przy wsparciu programu „Za życiem”. Adaptacja na mieszkanie chronione kosztowała blisko 77,5 tys. zł, przy czym dotacja wynosiła ponad 54 tys. zł. Reszta środków pochodziła z kasy miejskiej. Wykorzystując środki rządowe, miasto zobowiązało się do prowadzenia mieszkania chronionego przez 10 lat.

Zasady działania mieszkania chronionego są takie, że lokatorzy są w nim umieszczani na czas określony – do chwili, aż będą w stanie samodzielnie funkcjonować w miejscu dotychczasowego zamieszkania. Nie jest to zatem lokum na stałe.

Źródło: oprac. za Gazetą Złotoryjską. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

 

16 października 2021