Niepełnosprawność

Żagań. Z inicjatywy osób niepełnosprawnych miasto  obniża krawężniki

W Żaganiu ruszyło obniżanie krawężników. Tak dzieje się przede wszystkim na przejściach dla pieszych. Wszystko z inicjatywy osób niepełnosprawnych.

Zbyt wysokie krawężniki czy nierówne chodniki na przejściach dla pieszych to najczęściej spotykane bariery architektoniczne, które szczególnie utrudniają poruszanie się po mieście między innymi osobom niepełnosprawnym, seniorom i rodzicom z wózkami dziecięcymi. Ponadto pogarszają one bezpieczeństwo i wygodę.

W ostatnich dniach Urząd Miasta w Żaganiu ruszył z akcją obniżania krawężników na terenie miasta. Obecnie wytypowano 60 newralgicznych punktów, a w 16 z nich prace odbywały się w tym tygodniu.

– Opracowano plan miejsc, gdzie za wysokie krawężniki uniemożliwiają samodzielne poruszanie się osób na wózku inwalidzkim. To z inicjatywy osób niepełnosprawnych przy współpracy z Pełnomocnikiem Burmistrza do spraw Osób Niepełnosprawnych Tomaszem Jakimczukiem – informuje UM.

Bardzo możliwe, że swój udział w likwidacji barier architektonicznych będzie miał też Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. Żagański magistrat wystąpił bowiem do drogowców, aby ci obniżyli krawężniki i poprawili dostępność przejść dla pieszych na swoich odcinkach tras.

Źródło: oprac. za newslubuski.pl. Zdjęcie – UM Żegań.

31 października 2022